Raně barokní zámek leží na ostrožně 2 km severně od Jirkova uprostřed lesů na úpatí Krušných hor v okrese Chomutov. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Původní hrad Borek byl založen krátce před rokem 1415 rodem Kraa. Svůj název zámek získal v první polovině 15. století, kdy byl opraven a fasáda objektu byla natřena červenou barvou. Poprvé se v pramenech objevil roku 1422.
Na hradu se vystřídala celá řada šlechtických rodů. Za zmínku stojí rod Konipasů, Glatzů ze Starého Dvora či Lobkoviců. Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic nechal hrad přestavět na renesanční zámek. Během třicetileté války byl zámek velmi poškozen a stal se neobyvatelným.
Dnešní podobu získal zámek v 17. století, kdy ho vlastnil rod Hrzánů. Zakladatelem zámku byl Jan Adam Hrzán z Harasova, který nechal roku 1655 strhnout staré zdivo a zahladit zemní opevnění. Samostná stavba proběhla z větší části v období 1669–1675. V letech 1687–1688 působil na zámku sochař Jan Brokoff, který vytvořil dvě kašny na nádvoří, soubor soch, vázy na schodišti a další díla.
Roku 1771 začíná období působení Rottenhanů. Panství koupil Jan Alexandr a o šest let později jej předal synovi Jindřichu Františkovi z Rottenhanu. To byl jeden z nejvýznamnějších mužů své doby. Zvelebil své panství a především zámek. Za jeho působení byla rozšířena zámecká kaple, vybudována knihovna, upraveno průčelí, byla rozšířena a upravena zámecká zahrada a založen anglický park.
Rod Hohenlohe-Langenburg byl posledním šlechtickým rodem, který zámek a panství vlastnil.
V průběhu prvních dvaceti let po válce se na zámku vystřídala celá řada organizací a budova postupně chátrala. Začala být udržovaná až v době, kdy zde sídlila léčebna dlouhodobě nemocných. O zámecký park a oboru se staral lesní závod Janov.
Od roku 1996 je zámek majetkem města Jirkova. V roce 2006 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a bylo zde vybudováno vzdělávací zařízení a centrum cestovního ruchu. Sídlí zde Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov, které zámek spravuje.
Návštěvníci mají možnost navštívit s průvodcem galerii a kapli sv. Jana Křtitele v přízemí, dále pak zrcadlový a rytířský sál, lovecký salonek s obrazárnou, pracovnu Maxe Egona Hohenlohe-Langenburg, chodby a další prostory v prvním patře. Dalším výstavním prostorem je zámecká jízdárna, sloužící jako technické muzeum.
Součástí prohlídkového okruhu jsou stálé výstavy a expozice v prostorách zámku.