Březnický zámek je místem památným, byl svědkem významných událostí českých dějin, stal se místem odrážejícím kulturní, duchovní a společenskou atmosféru českých zemí od konce 12. století do současnosti.
Původně gotická tvrz se stala na konci 12. století sídlem slavného českého rodu Buziců, byla postavena při historické obchodní, tzv. Zlaté stezce, spojující Čechy s Bavorskem. Z tohoto období se zachovala pouze část opevnění. V 15. století hrad přestavěl Petr Zmrzlík ze Svojšína, brzy poté byl hrad Březnice dobyt katolickými vojsky a na čas zůstal neobydlen. V roce 1506 hrad získali Malovcové z Chýnova a na Vimperce, z doby jejichž panství patří mohutné pozdně gotické opevnění dnešního zámku. Malovcové Březnici drželi do konfiskace v roce 1548 v důsledku podílu rodu na stavovském odboji. Hrad získal královský rada, místokancléř a hejtman Jiří z Lokšan, který pokračoval v obnově a přestavbě na renesanční zámek. Historickým unikátem je jedinečný renesanční interiér nejstarší zámecké knihovny v Čechách, tzv. Lokšanské, pocházející z roku 1557, který se dochoval takřka v nezměněné podobě včetně původního trámového stropu, výmalby stěn a původních knihovních skříní. Po Bílé Hoře na zámku Březnice sídlil královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda. Zámek byl v 16. století přestavěn do z větší části zachované renesanční podoby a v baroku ještě rozšířen. Po vymření rodu Přibíků zámek Březnice získali Kolovratové, posledními šlechtickými majiteli byli od roku 1872 do znárodnění v roce 1945 Palffyové.
V prostorách zámecké kaple Neposkvrněného početí Panny Marie se nalézají příklady téměř všech vývojových fází baroka od raně barokních stavebních prvků z první poloviny 17. století, včetně portálu z červeného sliveneckého mramoru, přes cenný vrcholně barokní inventář z poloviny 18. století, až po funkční rokokové varhany z roku 1796. Zámek byl restaurován v letech 1835 a 1889–1890, kdy byla obnovena sgrafitová výzdoba fasád.
Dnes je zámek Březnice obklopen volně přístupným zámeckým parkem. V zámku a okolí se konají též svatby a další kulturní akce.
Prohlídkové okruhy zámku Březnice:
- Zámecké interiéry (základní okruh I.)
- Zámecké zbrojnice
- Zámecké interiéry - rozšířené
- Březnice renesanční – Dvě svatby a jedna grafika
- Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie
- Celým zámkem
- Výstava Tajemné bytosti brdských lesů
- Synagoga Březnice
Informace o návštěvní dobe zde.
Ceny vstupného zde.
Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav