Hrad, přebudovaný na zámek, na rozsáhlém strmém skalnatém ostrohu mezi Lužnicí a Smutnou, je výraznou dominantou a ozdobou městské památkové zóny v Bechyni.
Z majetku pražských biskupů "pustou horu Bechyni" získal před rokem 1268 král Přemysl Otakar II. a vybudoval zde kamenný hrad. K mohutnému opevnění hradu došlo v 15. století. Od 70. let 13. století docházelo ke střídání majitelů; roku 1340 Bechyně byla i v držbě pánů ze Šternberka (znovu v letech 1477 až 1530, pak 1596 až 1715), od nichž ji získal v roce 1367 markrabě Jošt. Hrad byl dobyt Prokopem Holým v roce 1428. Z nejstaršího sídla, přestavovaného zejména v roce 1477 a pak v letech 1510–1527, jsou podnes dochovány části dvou podélných staveb, spojených příčným křídlem, jež bylo v době renesance připojeno k nově vybudovanému tzv. Vokovu zámku. Čtvrté křídlo, ukončující jižní stranu nádvoří, bylo v roce 1791 strženo.
Po éře Švamberků, majitelů Bechyně od roku 1530, zde v letech 1569–1596 vládl Petr Vok z Rožmberka, jenž zde měl svatbu (14. 2. 1580) s Kateřinou z Ludanic. Sňatkem Marie Terezie ze Šternberka roku 1715 s Janem Leopoldem hrabětem Paarem přechází Bechyně do majetku Paarů, kteří zde setrvali až do roku 1948, kdy zámek konfiskoval stát. Poté jej využívala ČAV. V současnosti obhospodařuje zámek firma Panství Bechyně s. r. o., která patří jako česká dceřiná společnost pod Panství Bechyně SE / Herrschaft Bechyne SE.
Zámek a přilehlé nemovitosti a pozemky jsou v podstatě od roku 1994 nepřetržitě opravovány. Mezi nejdůležitější a nejnákladnější opravy patří kompletní rekonstrukce celé prohlídkové trasy zámku, zrestaurování nábytku a obrazů, rekonstrukce Vokova svatebního sálu, rekonstrukce Jízdárny a řada dalších částí zámku.
Zámek vás uchvátí nádhernou malířskou výzdobou nádvoří a interiérů. Během prohlídky zámku jsou k vidění krásná renesanční kamna, kazetový strop s bohatou malířskou výzdobou. Součástí expozice je výstava střelných a loveckých zbraní, starých rytin a fotografií, galerie dětských portrétů a rodu Paarů, významné obrazy a dobový nábytek.
V prostorách bývalého špýcharu a pivovaru se nachází Muzeum keramiky s Alšovou jihočeskou galerií a v bývalé zámecké sýpce Muzeum Vladimíra Preclíka.
Většinu zámeckých prostor je možné využít pro kulturní a společenské akce včetně svatebních obřadů. V letních měsících zde probíhají různé historicko-kulturní události.