Barokní zámecký komplex vzniklý přestavbou středověkého ženského cisterciáckého kláštera při pravém břehu Sázavy je nejvýznamnější památkou obce Pohled. Komplex se skládá z budovy zámku s uzavřeným rajským dvorem, navazujícího kostela sv. Ondřeje, prelatury, probošství, stájí, sýpky a přírodního parku, který areál obklopuje. Celý areál zámku je chráněn jako kulturní památka ČR.
Bývalý klášter cisterciaček byl založen v roce 1256 šlechtičnami z rodu Vítkovců. Zakladatelky kláštera jej nazvaly Der lieben Frauen Tal / Údolí blahoslavené Panny Marie, ve zkrácené verzi Frauental / česky též Údolí panen.
Za vlády Oty Braniborského byl klášter vydrancován vojskem a až do roku 1300 pustý. Roku 1329 klášter vyhořel a následujících 22 let pustý, v letech 1422 a 1424 jej vyplenili husité. Ve druhé polovině 15. století byl klášter obnoven, roku 1639 jej vydrancovali Švédové, v letech 1652–1690 byl přestavěn, roku 1782 byl v rámci josefinských reforem zrušen a v Pohledu byla zřízena farnost, poté klášter sloužil ještě 10 let karmelitánkám. Protože o koupi zkonfiskovaného kláštera nebyl zájem, byl pronajat Joštovi z Jihlavy jako továrna na sukna.
Roku 1807 koupil panství Josef, hrabě z Unwerthu, a přestavěl na zámek. Roku 1864 hrabě Eugen Unwerth zámek prodal hraběnce Klotildě Clam-Gallasové z Dietrichsteina. Její dcera, hraběnka Festetičová, obývala zámek až do začátku druhé světové války. V roce 1945 přešel znárodněný zámek na Národní pozemkový fond v Praze, zámek připadl od 21. září 1949 na základě rozhodnutí ministerstva zemědělství za odhadní cenu obci (inventář byl rozvezen jinam pro muzejní účely a obec jej od 80. let využívala jako školu.
Areál zámku je dnes v soukromých rukou a nachází se zde např. výcviková stáj Terezovský dvůr a zahradnictví.