Zámek se vypíná ve středu města Třebíč, na levém břehu řeky Jihlavy. Od řeky ho dělí podzámecká niva, široká asi 50 m a dlouhá přes 300 m, ve východní části zastavěná. Zámek v Třebíči byl původně benediktinský klášter a nyní je národní kulturní památkou v Třebíči-Podklášteří. Obnova počatá v roce 1957 upravila podstatnou část zámku pro potřeby Západomoravského muzea (a archivu), od roku 2003 Muzea Vysočiny Třebíč. V roce 2018 byl zapsán na seznam UNESCO, spolu s židovskou čtvrtí, bazilikou a židovským hřbitovem.
Mimořádně hodnotný areál bývalého benediktinského opatství s monumentální románsko-gotickou trojlodní bazilikou sv. Prokopa byl založený moravskými Přemyslovci v roce 1101. Původní klášter z 12. století se nedochoval a ani není známo jeho přesné místo. Začátkem 13. století započala výstavba klášterních budov v dnešním místě. Tou dobou vznikla trojkřídlá budova kláštera společně s kostelem vytvářející Rajský dvůr. Klášter byl ve 13. a 14. století střediskem vzdělanosti v kraji. Svou činnost zde pravděpodobně vyvíjela benediktinská klášterní škola, která laikům dávala základy gramatiky, logiky, rétoriky, aritmetiky, geometrie, astrologie a hudby. Činností kláštera vznikaly ručně psané a malířsky zdobené liturgické a jiné knihy.
Po zániku konventu v 16. století byl komplex budov upraven na šlechtický zámek. Ambit byl upraven do současné podoby. Zrušeno bylo předhradí a v něm vznikl mlýn. Bylo vystavěno vysunuté jihozápadní křídlo zámku přistavěné ke starší ohradní zdi, v přízemí mající renesanční dvoulodní halu se čtyřmi žulovými sloupy a křížovou klenbou; v patře byly vybudovány obytné prostory; bylo přistavěno další patro hlavní trojkřídlé budovy a zbudován severní vstupní trakt a v něm nový hlavní vstup do areálu zámku. Pozdější je i západní křídlo vstupního traktu. Hlavní zámecký sál – kamenný sál – vznikl koncem 17. století za Rudolfa Františka Augustina z Valdštejna.
Roku 1945 zámek spravoval Národní pozemkový fond a od roku 1946 místní národní výbor v Třebíči. Své prostory v zámku po důkladných stavebních úpravách našlo Západomoravské muzeum (1953), dnes Muzeum Vysočiny Třebíč.
Roku 2019 byla v areálu třebíčského zámku připravena ve spolupráci s Turistickým informačním centrem v areálu zámku nová prohlídková trasa pod názvem Příběh benediktinského opatství. Prochází okolím zámku, přes zahrady, příkop a kolem Baziliky