Vítkův hrádek je zřícenina gotického hradu na vrcholu stejnojmenné hory na pravém břehu Lipenské přehrady nad osadou Svatý Tomáš. Je to nejvýše položený hrad v čechách (1 035 m n. m.) s největší dochovanou obytnou věží tzv. donjonem o rozměrech 17,5x14 m. Od roku 1958 je objekt chráněn jako kulturní památka ČR.
Hrad byl založen Vítkovci a sloužil jako pohraniční pevnost a správní středisko panství. První spolehlivá zmínka o hradu se objevuje v roce 1347. Od roku 1302 přešel hrad do vlastnictví Rožmberků, kteří zde v roce 1394 věznili krále Václava IV. Rožmberkové měli hrad ve svém vlastnictví až do začátku 17. století (vláda posledního Vítkovce Petra Voka) s krátkou přestávkou v období husitských válek. V 16. století bylo vybudováno u nás neobvyklé moderní vnější opevnění s pěti bastiony. Hlavní stavbou byla mohutná obytná věž (donjon), která se rozměry 14 x 17,5 m řadí k největším u nás.
Poté patřil ke krumlovskému panství rodu Eggenbergů a po dobu třicetileté války na něm sídlila posádka císařského vojska. Hrad byl používán a udržován asi do poloviny 18. století a poté vyhořelý osiřel. V roce 1869 hrad nechali zčásti opravit Schwarzenbergové, kteří také hradní věž upravili na rozhlednu.
Po 2. světové válce, kdy byla pohraniční část Šumavy nepřístupná, byl hrad, a zejména obytná věž, využíván protivzdušnou obranou státu. Ve věži byla instalována vidová hláska a v hradu byla usídlena vojenská posádka. Později věž zchátrala a stala se nepřístupnou. Zřícenina v havarijním stavu byla předána roku 1990 obci Přední Výtoň a po statickém zajištění roku 2005 zpřístupněna veřejnosti.
Věž nabízí nejkrásnější výhledy na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za příznivého počasí také na Alpy v Rakousku.
Majitelem je obec Přední Výtoň. Z důvodů technické údržby objektu je Vítkův Hrádek od 13. 09. 2023 do odvolání dočasně uzavřen. Uzavírka se týká pouze interiéru hradu. Areál zůstává volně přístupný.