Perštejn je zřícenina hradu, která leží na příkrém skalním ostrohu nad obcí Perštejn asi 3 km západně od města Klášterec nad Ohří. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.
Hrad se dříve jmenoval Borschenstein a dodnes není jasné, kdo a kdy ho založil. Mohl to být Boreš z Rýzmburka, zmiňovaný v období 1248–1276 s odkazem na podobu jeho jména se starším názvem hradu, anebo jeho příbuzní Šumburkové. První písemná zpráva o existenci hradu je z roku 1344 v souvislosti s Bedřichem ze Šumburka, pána na Perštejně.
Šumburkové roku 1352 přijali svá panství (Perštejn, Lestkov, Klášterec nad Ohří, Stráž nad Ohří, Prunéřov, Mikulovice aj.) jako léno od Karla IV. a stali se tak součástí zemí Koruny české, což ovšem nebránilo tomu, aby škodili královým stoupencům v okolí. V druhé polovině 15. století Bedřich ze Šumburka a Glouchova nadále porušoval i chebské příměří mezi Poděbradem a Saskem a odvetou mu bylo vojenské tažení vedené Jakoubkem z Vřesovic. Hrad byl obležen a posádka nakonec přiznala porážku a byla propuštěna na volný odchod se zbraněmi. Hrad byl pro výstrahu vypálen a pobořen.
V roce 1508 Šumburkové hrad prodali Albrechtovi z Kolovrat a ten záhy poté prodal panství i s obnoveným hradem Oplovi z Fictumu, kterému tehdy patřil i Šumburk a Klášterec. V roce 1530 došlo ke zkonfiskování Perštejna v souvislosti s penězokazectvím. Hrad tehdy patřil Oplovu bratrovi Jiřímu a Ferdinand I. Habsburský začal hrad zastavovat různým členům královské rady. Během správy hradu královskými úředníky hrad nezadržitelně pustl a v roce 1537 se o něm mluví již jako o zřícenině.
Z hradu Perštejn se dochovaly zbytky zdiva na velké ploše, včetně části mohutného bergfritu, paláce, obytných a hospodářských budov, bran a hradeb.