Zdaleka viditelná zřícenina hradu Lichnice či Lichtenburk se rozléhá nad městem Třemošnice v Železných horách. Postaven byl rodem Ronovců, a to buď Jindřichem ze Žitavy, nebo jeho synem Smilem, který se zval právě podle hradu Lichtenburk. Poprvé se uvádí roku 1251. Hrad Lichnice byl často v zástavě a roku 1333 ho získal král Jan Lucemburský. V roce 1355 zařadil Karel IV. ve svém zákoníku Majestas Carolina Lichnici mezi hrady za žádných okolností nezcizitelné.
Po různém střídání majitelů koupil roku 1410 Lichnici král Václav IV. a v jeho držení zůstal hrad až do husitských válek, kdy byl obléhán a dobyt husity v letech 1421 a 1428. Z druhého obležení, které trvalo více než rok, pocházejí relikty obléhacích prací v okolí. K dalšímu, tentokrát neúspěšnému pokusu o dobytí vojsky Matyáše Korvína došlo roku 1469. V roce 1490 hrad získal od Vladislava II. Mikuláš mladší Trčka z Lípy. Tato doba je velice významná pro hrad Lichnici, znamenala rozkvět a rozvoj hradu. Byly zde prováděné opravy hradu a vystavena nová pozdně gotická budova.
V roce 1610 hrad za vlády Zikmunda Robmhápa vyhořel. Zikmund ho již neobnovil a usadil se v Třemošnici. Za 30leté války byl ještě částečně opraven a využit pro císařskou posádku. Hrad odolal všem útokům Švédů, ale stala se mu osudným jeho strategická poloha a mohutnost. Král Ferdinand III. vydal roku 1648 rozkaz nařizující pobořit hradby. Od té doby se hrad stal zdrojem levného kamene na stavbu vesnických domů a definitivní zříceninou.
Kolem roku 1700 se uvádí kromě tří pokojů jako pustý.
Do současné doby se zachoval zbytek válcové věže, segmenty zdiva, sklepy, příkop a val. Patrné jsou i zbytky husitského opevnění u hradu.
V roce 2017 byla ve zbytku severní věže postavena ocelová rozhledna, která skýtá krásný výhled do okolí na Čáslav, Krkanku a na část Železných hor.
Hrad Lichnice je přístupný oficiálně jen od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli. V uvedené měsíce je v jedné hradní budově umístěno i malé hradní muzeum s výkladem. Každý první únorový víkend se zde koná tradiční akce „Zimní táboření na Lichnici", kdy účastníci setkání tráví noc ve stanech nebo pod širákem.