Himlštejn je zřícenina hradu na výrazném vrcholu Nebesa (638 m n. m.) asi 1 km severozápadně od obce Stráž nad Ohří v Krušných horách. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.
Z roku 1434 pochází zmínka o hradě Himlštejn, který si někdy před tímto datem nechal vystavět Vilém z Ilburka, syn bývalého loketského purkrabího Půty z Ilburka. Hrad nazval Himmelstein (Nebeská skála) jako protiklad k sousední osadě Peklo (německy Hell). Vilém získal ještě před rokem 1437 hornohradské panství, přesídlil na tamější hrad a na Himlštejně poté sídlil jen purkrabí. Pravděpodobně v letech 1448–1449 Vilém oba hrady prodal rytíři Jindřichu z Weidenu, ale už v roce 1470 se uvádí jako jejich majitel Hylprant Satanéř z Drahovic.
Jeho synové Oldřich a Václav zdědili Himlštejn a před rokem 1497 jej nechali téměř rozvalený od základů znovu vystavět. Oldřich zemřel po roce 1507 a jeho sedm synů hrad roku 1528 prodalo Jindřichu Šlikovi z Holejče. Ten téhož roku zemřel a hrad později získal jeho starší syn Kašpar. Na hradě pravděpodobně nebydlel, neudržoval ho a za účast na v odboji českých stavů proti Ferdinandovi I. musel svobodné panství se zpustlým hradem převést v manství a pod léno králi. Až král Maxmilián na žádost Kašparova syna Bedřicha hrad z manství roku 1574 propustil a hrad byl opraven. Bedřich hrad prodal roku 1588 Šimonu Ungnadovi ze Sonneku a ten roku 1592 Kryštofu z Fictumu a na Klášterci. Hrad přestal být po připojení ke kláštereckému panství obýván a roku 1653 je již zmiňován pouze hradní vrch.
Dochovala se část obytné věže s přilehlou hradbou, torzo paláce a brány a zbytky parkánové hradby. Každý, kdo podstoupí prudké stoupání po téměř nepoužívané lesní cestě, je za svou námahu odměněn nezapomenutelným pohledem na řeku přitékající rovinou od Ostrova nad Ohří.