Rozsáhlá zřícenina hradu Blansek leží nad údolím říčky Punkvy, v Moravském krasu (obec Vavřinec) naproti vchodu do Punkevních jeskyní. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka ČR.
Hrad Blansek založil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku v 2. polovině 13. století a stal se centrem lenního obvodu s více jak 30 many. Poprvé se hrad výslovně uvádí roku 1275. Někdy před rokem 1349 bylo k hradu přistavěno rozsáhlé předhradí, které je od hlavního hradu odděleno dvojitým příkopem. Jako léno byl Blansek udělován až od konce 14. století. Prvním leníkem byl Erhart z Kunštátu a ze Skal, po něm od roku 1400 měl hrad v zástavě Aleš z Kunštátu a Lysic, v letech 1417–1420 ho držel Vilém Zajíc z Valdeka a v letech 1420–1435 rod ze Studnice. Za husitských válek se stal Blansek jedním z opěrných bodů biskupa Jana Železného proti husitům. Roku 1440 se na hradě konal sjezd biskupských leníků. V roce 1461 je uváděn jako pustý. Hrad byl zničen požárem.
Z původního hradu se zachovaly zbytky paláce a hradby, zřetelné jsou i zbytky předhradí.
Pokud se chceme na zříceninu podívat, vypravíme se po zelené turistické stezce z Nových Dvorů směrem k Punkevním jeskyním či naopak.
Stavební dispozice hradu Blansek byla dvojdílná, tvořená bezvěžovým jádrem s obvodovou zástavbou a předhradím, jemuž dominovala věžová stavba o rozměrech 11x15 m. Dnes jsou patrny poměrně velké úseky zachovalých a zřícených hradeb, pozůstatky výstavného paláce s velkými okny a obvodové hradby jádra, dříve mylně považované za pozůstatky věže. Zvláštností je dvojitý příkop, vylámaný do skály a oddělující vlastní hrad od hospodářského předhradí.