Zřícenina hradu Aueršperk stojí na táhlém skalnatém břehu nad říčkou Bystřicí, která ho obtéká ze tří stran. Nachází se mezi obcí Vír a Dvořiště, dnes část města Bystřice nad Pernštejnem. Založili ho pravděpodobně Pernštejnové, pod jejichž správu ve 13. století území patřilo. První písemná zpráva o hradu Aueršperk pochází z roku 1325, kdy je zmiňován Jimram z Pernštejna také s přídomkem z Aueršperku. V roce 1403 je hrad uváděn již jako pustý.
Nejnovější archeologické nálezy, především objev významného bohatě opracovaného gotického zámku, datují užívání hradu ještě v první čtvrtině 15. století, přestože písemné prameny z té doby mlčí.
Přes pokročilý rozpad zdiva je patrné původní rozložení hradu. Z hradu se zachovaly zbytky příkopu a torzo válcové věže (9 metrů průměr), která chránila bránu, zbytky zdiva hradebního opevnění a východně od věže základové zdivo obytného paláce. Na sever od jádra hradu jsou patrny základy vysunuté věžice, oddělené od vlastního hradu mělkým příkopem.
Přístupová cesta vedla přes 16 m široký a 13 m hluboký příkop a na hradní nádvoří se muselo projít několika branami. Poměrně velký hrad měl jistě také rozsáhlé předhradí, kam bylo možné umístit větší množství vojska. Do hradu se přijíždělo z planiny bránou, u níž stávala vysoká věž. K ní přiléhala obytná budova obdélníkového tvaru a další budovy. Válcová věž měla průměr téměř 10 m. K hradu snad náležel také dvůr v místech dnešní vsi Dvořiště. Ještě v první polovině 20. století bylo na zřícenině sklepení.