Andělská Hora (původně nazývaná německy Engelsburg) je zřícenina hradu na kopci Andělská hora v obci Andělská Hora, asi 8 km jihovýchodně od Karlových Varů.
S výstavbou rozsáhlého gotického hradu Andělská Hora (Engelsburg či Engelhaus) na mohutném osamoceném skalním ostrohu začali již ve druhé polovině 14. století páni Hrabišici z Rýzmburka, kteří tehdy seděli na hradě v Bečově. Hrad je poprvé připomínán roku 1402, ve 2. polovině 15. století byl opakovaně upravován. Na přelomu 15. a 16. století bylo dobudováno opevnění a hrad byl rozšířen o předhradí s branami.
Během třicetileté války byl však v roce 1635 zdejší hrad dobyt Švédy, vyloupen a poničen. Zdevastovaný hrad byl poté již udržován pouze nouzově. Při požáru městečka v roce 1718 hrad vyhořel a následně byl definitivně opuštěn. Koncem 80. let 19. století proběhla konzervace hradních zřícenin. V současnosti probíhají v areál hradu záchranné a rekonstrukční práce.
Od roku 1958 je zřícenina chráněna jako kulturní památka ČR.
Na hradě se natáčel film Balada pro banditu.
Nejstarší část hradu je čtverhranná obytná věž na nejvyšším místě skály. Blíže neurčená stavba stála také v místech pozdějšího renesančního paláce a opevnění bylo v některých místech vzhledem ke konfiguraci terénu pouze dřevěné. Po výstavbě východního paláce vznikla také hradba okolo nádvoří, která byla pod nejvyšším místem skály zpevněna polookrouhlou baštou, ale ta zcela zanikla. Hradba dále pokračovala k plošině nad první branou, kde stála další podsklepená budova. Opevnění přístupové cesty vzniklo ve dvou etapách. Čelní stranu zajistila hradba prolomená množstvím střílen s dochovanými kapsami na zaklesnutí hákovnice a zesílená baštou. Cestu mezi první a druhou branou chránila pouze dřevěná stěna. Dochované otvory bran pochází až z úprav provedených v polovině 17. století. Jejich cílem bylo na pokyn císaře Ferdinanda III. snížit obranyschopnost hradu.