Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:719 555 ha
Počet obyvatel:570 964

Jihomoravský kraj má na západě samosprávný Jihomoravský kraj kratičký úsek společné hranice s Jihočeským krajem, na severozápadě sousedí s Krajem Vysočina, na severu s Pardubickým krajem, na severovýchodě s Olomouckým krajem a na východě se Zlínským krajem. Na jihovýchodě hraničí se slovenskými kraji Trenčínským a Trnavským; na jihu hraničí s rakouskou spolkovou zemí Dolní Rakousy. Sídlem kraje je Brno, bývalé zemské hlavní město Moravy. Brno je významným střediskem justice, ekonomickým a správním centrem, městem univerzit a veletržním centrem střední Evropy s dlouholetou tradicí pořádání veletrhů, za nimiž ročně přijíždí přes jeden milión lidí z celého světa. Milovníky silných motorů přitahují automobilové a motocyklové závody na Masarykově okruhu včetně každoročního podniku mistrovství světa motocyklů.

prehistorické doby proslavily jižní Moravu více než jiné části Česka. Dolní Věstonice, u nichž se našly známé památky z doby lovců mamutů (v čele s tzv. věstonickou Venuší), leží právě zde.

Na jižní Moravě bylo jedno z center Velkomoravské říše v 8. a 9. století. Po připojení Moravy k českému knížectví se její jih dělil na úděl brněnský a znojemský. Ve Znojmě najdeme jednu z nejstarších rotund na českém území. Brno, dnešní hlavní město kraje, bylo už od 14. století sídlem Moravského zemského sněmu, který střídavě zasedal v Brně a Olomouci.

Jednou ze světově nejproslulejších událostí, které se na jižní Moravě udály, je také bitva tří císařů u Slavkova 2. prosince 1805, v níž francouzský císař Napoleon porazil spojená vojska rakouského císaře Františka a ruského cara Alexandra.

Jihomoravský kraj patří k regionům s výrazným ekonomickým potenciálem. Zejména v posledních letech roste počet podnikatelských subjektů v oblasti počítačové technologie, telekomunikací, vývoje softwaru a ostatních hi-tech oborů. Jihomoravský kraj výrazně podporuje rozvoj technologických a biotechnologických inkubátorů určených pro začínající firmy.

Jihomoravský kraj je regionem s bohatými kulturně-historickými kořeny a cennými architektonickými památkami všech stavebních slohů. Dvě z nich, brněnská vila Tugendhat a kulturní krajina Lednicko-valtický areál, byly oceněny zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V kraji najdeme také mnoho krásných zámků, které se těší velké návštěvnosti. Mezi všemi jmenujme například Státní zámek Lednice – zámek ve stylu anglické tudorovské gotiky, vrcholné dílo romantické architektury, je jedna z nejnavštěvovanějších památek v České republice a národní kulturní památka. Kolem zámku se rozprostírá barokní park, který přechází v přírodně krajinářský s romantickými stavbami a vodními plochami s navršenými umělými ostrůvky. Dalšími navštěvovanými zámky v kraji jsou Lysice, Milotice, MIkulíov, Vranov nad Dyjí či Valtice. Velmi známý je také hrad Špilberk v Brně. Hrad byl založen ve 13. století jako zeměpanské sídlo. Postupem času se úloha Špilberku změnila. Z pevnosti, kde nejprve přebývala moravská markrabata, se stalo nejtěžší vězení rakouské monarchie. Dnes je Špilberk sídlem Muzea města Brna. Hrad je dějištěm mnoha kulturních akcí, mezi nejvýznamnější akce patří Brněnské shakespearovské dny, Brněnské kulturní léto, Mezinárodní hudební festival Špilberk a Šermířský festival.

Kromě zmíněných kulturních památek a přírodních krás lákají turisty na jižní Moravu také zdejší živé tradice, srdečnost a pohostinnost obyvatel. Folklór zahrnující hudbu, tanec, jazyk, lidové kroje, užité umění a umělecká řemesla zde není pouhým představením pro turisty, ale skutečnou součástí života. Význam tohoto dědictví dokládá zápis mužského sólového tance – verbuňku, na seznam nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Stále oblíbenějším způsobem poznávání Jihomoravského kraje jsou cyklotrasy včetně populárních Moravských vinných stezek.

Pokud na jižní Moravě zavítáme na některou z velkého množství folklorních akcí, zcela zaručeně se setkáme i s vynikající slivovicí – voňavým destilátem z vyzrálých švestek. Poctivá domácí slivovice se vyrábí výhradně z ovoce bez příměsí, čímž vzniká zcela přírodní produkt, který je považován za lék.

Jihomoravský kraj má také nádhernou krajinu a zajímavé krajinné prvky. Zatímco západ a severozápad kraje pokrývají výběžky Českomoravské vrchoviny, např. Drahanská vrchovina s Moravským krasem, do východní části už zasahují ze Slovenska Karpaty. Ty jsou od západních vrchovin odděleny Dolnomoravským úvalem. O své nejvyšší pohoří, Bílé Karpaty, se kraj dělí se Zlínským krajem i se Slovenskem. Trojmezí těchto územních celků je s výškou 838 m n. m. nejvýše položeným bodem kraje.

Pod ochranou UNESCO jsou na území kraje také dvě biosférické rezervace – Dolní Morava, která zahrnuje CHKO Pálavu, Lednicko-valtický areál a oblast soutoku řek Dyje a Morava, a Bílé Karpaty. Na území kraje leží rovněž jeden ze čtyř národních parků České republiky – Podyjí. Rozsáhlé komplexy krápníkových jeskyní včetně propasti Macocha nabízí návštěvníkům chráněná krajinná oblast Moravský kras. Světově proslulým pojmem je rovněž Slavkov – Austerlitz, místo bitvy tří císařů. Své stopy zde zanechali na samém úsvitu lidských dějin lovci mamutů (nejznámější archeologické naleziště Dolní Věstonice, odkud pochází světoznámá plastika Věstonické Venuše), archeologické areály (Mikulčice a Pohansko) svědčí o slávě a bohatství Velkomoravské říše.

Celý kraj náleží k úmoří Černého moře a k povodí Dunaje, do kterého vody z kraje odvádí řeka Morava. V nížině u česko-slovensko-rakouského trojmezí se k ní přidávají i další důležité řeky regionu: Dyje, Svratka a její přítok Svitava.


OKRESY

Okresní úřady na území České republiky ukončily svoji činnost 31. prosince 2002, takže od 1. ledna 2003 představují okresy pouze územní obvody policie, soudů a některých jiných státních institucí.

V Jihomoravském kraji jsou tyto okresy:

Blansko

Brno-město

Brno-venkov

Břeclav

Hodonín

Vyškov

Znojmo


SPRÁVNÍ OBVODY

Obce s rozšířenou působností představují nový typ obcí vykonávajících státní správu v přenesené působnosti. Jsou obcemi s nejširším rozsahem výkonu státní správy v přenesené působnosti. V jimi spravovaném území se nacházejí i obce s pověřeným obecním úřadem.

V Jihomoravském kraji jsou tyto správní obvody obcí s rozšířenou působností:

Blansko

Boskovice

Brno

Břeclav

Bučovice

Hodonín

Hustopeče

Ivančice

Kuřim

Kyjov

Mikulov

Moravský Krumlov

Pohořelice

Rosice

Slavkov u Brna

Šlapanice

Tišnov

Veselí nad Moravou

Vyškov

Znojmo

Židlochovice

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Jihomoravský kraj

Chudčice

Chudčice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 001

/
Ctidružice

Ctidružice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 281

/
Dolenice

Dolenice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 134

/
Dražůvky

Dražůvky

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 258

/
Ivaň

Ivaň

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 759

/
Komořany

Komořany

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 733

/
Lesonice

Lesonice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 256

/
Malá Roudka

Malá Roudka

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 216

/ /
Nové Sady

Nové Sady

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 94

/
Předklášteří

Předklášteří

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 420

/
Prokopov

Prokopov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 100

/
Rajhrad

Rajhrad

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 3 760

/
Šardice

Šardice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 2 152

/
Šatov

Šatov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 092

/
Starovičky

Starovičky

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 863

/
Světlá

Světlá

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 253

/
Synalov

Synalov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 112

/
Terezín

Terezín

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 386

/
Týnec

Týnec

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 1 074

/
Valtrovice

Valtrovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 414

/
Velký Karlov

Velký Karlov

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 394

/
Vratěnín

Vratěnín

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 289

/
Žádovice

Žádovice

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 729

/
Žernovník

Žernovník

Kraj: Jihomoravský
Počet obyvatel: 257

Reklama
Víte že?

Drásov

Obec Drásov vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Vedrovice

Obec Vedrovice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Modrou stuhu za společenský život?

Křtiny

I v dnešní době existují poutníci. Významným evropským mariánským poutním místem jsou Křtiny v Moravském krasu.

Mikulov

V první polovině 19. století sídlila v Mikulově největší židovská obec na Moravě, druhá byla v Prostějově.

Hrušky

Obec Hrušky se v roce 2018 stala Vesnicí roku Jihomoravského kraje?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Nová Lhota

Obec Nová Lhota vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Hrad Nový hrad u Blanska

Náš nejromantičtější hrad se ukrývá uprostřed lesů vysoko na strmém ostrohu, ze tří stran obtékaném řekou Svitavou, severně od Adamova, v těsné blízkosti Moravského krasu.

Kostelec

Obec Kostelec vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Brno

Nejvyšší budova v celé České republice se nachází v Brně, je to AZ Tower a měří 111 metrů.

Křtiny

Obec Křtiny se v roce 2017 stala Vesnicí roku Jihomoravského kraje?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihomoravském kraji 1 197 651 obyvatel, z toho 589 553 mužů a 608 098 žen?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Boskovice

Technická zajímavost hradu Boskovice je 26 m hluboká studna poháněná dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v České republice.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Ostopovice

Obec Ostopovice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Zřícenina hradu Boskovice

Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny nad městem Boskovice se vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu.

Boskovické stezky

Přijeďte si vyzkoušet singltraily pro vyznavače terénní cyklistiky o celkové délce 9,61 km, které se nacházejí 2,5 km severovýchodně od centra města Boskovice v prostoru smíšeného lesa Doubravy poblíž Westernového městečka.

Boskovice

V Boskovicích se nachází jeden z největších a nejcennějších židovských hřbitovů v České republice. Na rozloze 14 528 m2 se zde nachází přibližně 2 500 náhrobků (macev).

Petrovice

Obec Petrovice vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Reklama