Zlínský kraj se rozprostírá v nejvýchodnější části České republiky na ploše 3 963 km2 a svou velikostí zaujímá mezi čtrnácti územně správními celky České republiky 11. místo. Žije v něm asi 585 000 obyvatel. Skládá se ze čtyř bývalých okresů – Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín a Zlín. Na území kraje se nachází celkem 307 obcí, z toho 30 je měst. Sídlem kraje a zároveň největším městem je město Zlín.
Zlínský kraj je průmyslovým regionem s tradicí strojírenského, gumárenského, plastikářského, kovodělného, elektrotechnického, kožedělného a chemického průmyslu. Silnou pozici zde má rovněž stavebnictví. Kraj disponuje adaptabilní a zručnou pracovní silou.
Svým kvalitním životním prostředím, vlídnou krajinou, bohatou historií a hlubokým vztahem obyvatelstva k tradicím regionu poskytuje ideální podmínky pro práci i aktivní odpočinek.
Velký význam pro ekonomický rozvoj kraje má Univerzita Tomáše Bati s fakultou technologickou, fakultou managementu a ekonomiky a s fakultou multimediálních komunikací, na nichž studuje na 3 500 posluchačů.
Zlínský kraj sousedí na své východní hranici dlouhé 103 km se Slovenskou republikou, na severu s Moravskoslezským krajem, na severozápadě s krajem Olomouckým, v jihozápadní části s krajem Jihomoravským. Západní část kraje vyplňuje kromě pohoří Chřiby také severní výběžek Dolnomoravského úvalu a jižní část Hornomoravského úvalu. Východní hranici regionu tvoří Bílé Karpaty, které na severu přecházejí v Javorníky a Moravsko - Slezské Beskydy. Severu dominuje Hostýnsko - Vsetínská hornatina. Největší řekou je Morava, k menším tokům patří Bečva, Senice, Olšava, Vlára či Dřevnice. Kraj je pozoruhodný pestrostí svých přírodních scenérií. Východní Morava je spektrem horských hřebenů Chráněné krajinné oblasti Beskydy s původními pralesovými porosty a výskytem vzácných živočichů a rostlin. Unikátní flórou proslula biosférická rezervace UNESCO v Bílých Karpatech, kde lze najít na 700 rostlinných druhů (mezi nimi např. 35 druhů orchidejí – vstavačů). Zlínský kraj – to jsou také léčivé prameny, úrodné zlaté lány Hané nebo malebné vinice na prosluněných stráních Slovácka. Jinde v České republice není oblast, která by v tak koncentrované podobě současně nabízela hory, manýristickou zahradní architekturu, lázně, vinice, pozůstatky Velkomoravské říše, řadu církevních památek a historicky cenných staveb, jakož i ojedinělý příklad funkcionalistické architektury.
K pozoruhodnostem Zlínského kraje přispívá i skutečnost, že se zde setkávají tři národopisné celky: Valašsko, Slovácko a Haná. Mimořádně silnou tradici lidové kultury umocňuje i sousedství se Slovenskem a tamním folklórem.
Vsetínsko je lákadlem pro všechny milovníky lyžování a horské turistiky. Navíc dodnes skýtá množství zachovalých lidových dřevěnic, které jsou soustředěny v půvabném valašském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Nelehký život Valachů v minulosti dokládají expozice muzea v zrekonstruovaném Vsetínském zámku.
Kroměřížsko se těší celosvětovému uznání díky unikátní architektuře Podzámecké a Květné zahrady a vznešenosti arcibiskupského zámku. Právě ojedinělost těchto míst byla důvodem zapsání Kroměříže do seznamu památek UNESCO v roce 1998. Nejen „Hanácké Atény" samotné, ale také jejich okolí je protkáno hustou sítí pozoruhodných památek. Za zmínku stojí například Holešov s pohnutou historií silné židovské komunity. Zejména Šachova synagoga s muzeem židovské kultury patří k vzácným a ojedinělým stavbám svého druhu.
Uhersko - Hradišťsko je pro všechny gurmány téměř synonymem pro kvalitní víno. Je to však také území, jehož bohaté dějiny připomíná gotický hrad Buchlov a výjimečný architektonický komplex barokního zámku v Buchlovicích, v jehož sklenících je pěstováno na 1200 druhů fuchsií. Cílem tisíců poutníků se 5. a 6. července stává poutní místo Velehrad, centrum křesťanství, kde začala mise slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, dnešních patronů Moravy a Evropy.
Zlín jako lokalita, v níž Tomáš Baťa i jeho nevlastní bratr Jan ve 20. a 30. letech 20. století realizovali velkorysý podnikatelský plán, je dodnes magnetem pro obdivovatele funkcionalismu z celého světa. Pozastavují se nad moderností urbanistického řešení celé městské aglomerace, na němž se podepsali architekti Gahura, Corbusier, Kotěra a Karfík. Lázně Luhačovice, postavené podle projektu Dušana Jurkoviče ve svérázném stylu lidové secese, lákají ročně na dvacet tisíc návštěvníků, kteří se do malebného městečka rádi vracejí. Nabízejí ovzduší ideální pro léčbu dýchacích cest a také prameny příznivé pro zažívací orgány, žlučník a léčbu cukrovky. Kromě Luhačovic zvou k ozdravným pobytům rovněž další, menší lázeňská místa: Kostelec u Zlína a zejména sirnaté prameny v Ostrožské Nové Vsi, blahodárné pro léčbu pohybového ústrojí a kožních chorob. Zoologická zahrada se zámečkem v Lešné u Zlína, poutní kopec svatý Hostýn, kaple a sousoší sv. Cyrila a Metoděje i nedaleká socha pohanského boha Radegasta na Radhošti, majestátný středověký hrad v Brumově - Bylnici, to jsou jen některé z řady pozoruhodných míst, která jsou na území Zlínského kraje vyhledávána.
Region je protkán hustou sítí dobře značených turistických tras. Horalové si svou kondici a odvahu mohou trénovat v Pulčinských, Lačnovských, Lukovských nebo v Čertových skalách. Ideální podmínky pro lyžování skýtají Pustevny, Portáš, Velké Karlovice i Mikulčin Vrch. K letním pobytům láká zejména okolí vodních nádrží Horní Bečva, Bystřička, Ostrožská Nová Ves, Rusava, Pozlovice a Smraďavka. Originální zážitek přináší plavba po Baťově kanálu, vybudovaném ve třicátých letech legendárním ševcem Baťou. Úsek je dlouhý 60 km. Krajina má dobré podmínky i pro cykloturistiku. Prochází tudy i mezinárodní Moravská dálková cyklotrasa.
Zlínský kraj se do povědomí návštěvníků zapisuje tradičními společenskými událostmi, k nimž patří například Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně, Letní filmová škola v Uherském Hradišti, kroměřížský festival duchovní hudby Forfest, Zlínské salóny výtvarného umění či výstavy avantgardního umění Prostor Zlín. K vyhledávaným přehlídkám lidového umění patří Hanácké slavnosti v Chropyni, Rožnovské a Liptálské slavnosti nebo velkolepá Jízda králů ve slováckém Vlčnově.
Vyznavači automobilového sportu dobře znají prestižní soutěž Barum rally, která je soutěží s nejvyšším evropským koeficientem.
OKRESY
Okresní úřady na území České republiky ukončily svoji činnost 31. prosince 2002, takže od 1. ledna 2003 představují okresy pouze územní obvody policie, soudů a některých jiných státních institucí.
Ve Zínském kraji jsou tyto okresy:
Kroměříž
Uherské Hradiště
Vsetín
Zlín
SPRÁVNÍ OBVODY
Obce s rozšířenou působností představují nový typ obcí vykonávajících státní správu v přenesené působnosti. Jsou obcemi s nejširším rozsahem výkonu státní správy v přenesené působnosti. V jimi spravovaném území se nacházejí i obce s pověřeným obecním úřadem.
Ve Zlínském kraji jsou tyto správní obvody obcí s rozšířenou působností:
Bystřice pod Hostýnem
Holešov
Kroměříž
Luhačovice
Otrokovice
Rožnov pod Radhoštěm
Uherské Hradiště
Uherský Brod
Valašské Klobouky
Valašské Meziříčí
Vizovice
Vsetín
Zlín