Moravskoslezský kraj patří mezi významné části České republiky, které během posledních let zásadním způsobem změnily svůj ráz a charakter. Z kdysi převážně průmyslového regionu, kde důležitou roli hrály zejména hutě a doly, se stalo jedno z nejzelenějších míst naší republiky s řadou zajímavostí. Katastr kraje o rozloze 5 554 km2 sousedí na severu s Polskem, na východě se Slovenskem. Ve zbývajících částech pak se Zlínským a Olomouckým krajem.
Geograficky patří oblast Moravskoslezského kraje k velmi členitým. Svírá jej masiv Hrubého Jeseníku s dominantou nejvyšší hory celé Moravy, 1 491 m n. m. se čnícím Pradědem. Masiv postupně přechází do náhorní plošiny Nízkého Jeseníku. Obklopují jej rovněž hřebeny Beskyd. Prostor mezi horami pak vyplňují hustě osídlené terény Opavské nížiny, Ostravské pánve a Moravské brány. Nejvýznamnějším vodním tokem Moravskoslezského kraje je řeka Odra, která pramení v Oderských vrších. Do ní se na území Ostravy vlévá Opava, odvodňující Jeseníky a Opavsko. Vodu z Moravskoslezských Beskyd odvádí řeka Ostravice.
Součástí kraje jsou i místa s významnými a cennými přírodními zvláštnostmi, které patří mezi turisticky vyhledávané oblasti. Jde o chráněnou krajinnou oblast Beskydy, jež je, včetně vsetínské části, se svou rozlohou 1 160 km2 největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Dále se na území Moravskoslezského kraje nacházejí chráněné krajinné oblasti Jeseníků a Poodří a dalších více než sto maloplošných chráněných území.
Oblast Moravskoslezského kraje (zejména pak Ostravsko, Karvinsko a Třinecko) patřila od 19. století mezi nejdůležitější průmyslové regiony nejenom u nás, ale i ve střední Evropě. V posledních letech však kraj zaznamenal, v souvislosti s omezením těžby uhlí a rozsáhlou restrukturalizací dalších průmyslových podniků, nepříznivý ekonomický vývoj. I přesto nadále patří k jedné z hospodářsky nejvýznamnější části České republiky. Vedle tradičních odvětví jde především o hutní výrobu a těžbu černého uhlí, typických pro tento kout republiky, se v kraji prosazuje výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, výroba dopravních prostředků, potravinářský a tabákový průmysl.
Neopomenutelná je také historická tradice Moravskoslezského kraje, která se mimo jiné odráží v nepřehlédnutelném množství stavebních a technických památek. K historicky cenným objektům regionu, kromě jiných, patří zámecká sídla v Hradci nad Moravicí, v Raduni, v Kravařích nebo ve Fulneku, dále pak hrady Sovinec, Starý Jičín a Hukvaldy. V celém Moravskoslezském kraji je možné navštívit i řadu církevních objektů.
Z mnoha muzeí v kraji lze vyzdvihnout nejstarší muzeum v České republice – Slezské zemské muzeum v Opavě, které vzniklo již v roce 1814. Milovníci vojenských památek si na své přijdou především na Opavsku, kde jsou zachovány unikátní vojenské pevnosti z 30. let minulého století. Specifikem a osobitým pokladem Moravskoslezského kraje jsou podmínky pro rozvoj průmyslové turistiky spojené s návštěvami Technického muzea automobilů v Kopřivnici, Vagonářského muzea ve Studénce, Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích, Dolu Michal v Ostravě, areálu Dolních památek.
Moravskoslezský kraj je úzce spjat a zasvěcen bohatému kulturnímu životu. Toto tvrzení lze mimo jiné opřít o fakt, že zde působí řada divadel. Své pevné místo v kraji má významné české hudební těleso Janáčková filharmonie Ostrava. Nedílnou součástí společenského dění jsou již několik let hudební festivaly. Mezi mezinárodně známé patří hudební festival Janáčkův máj, dále pak Janáčkovy Hukvaldy, Beethovenův Hradec, Colours of Ostrava a loutkový festival Spectaculo Interesse.
Sportovní zázemí v kraji naleznou i vyznavači aktivního odpočinku. Nachází se zde přibližně sto stadionů, sedmadvacet umělých ledových ploch, stovky víceúčelových hřišť, tělocvičen, tenisových kurtů, koupališť a bazénů. Nejznámější zimní areály s ideálními podmínkami jak pro běžecké, tak i pro sjezdové lyžování jsou v okolí Pradědu v Jeseníkách a středisek Bílá, Morávka nebo Pustevny v Beskydech. Příznivci vodních sportů s oblibou sjíždějí řeku Moravici nebo Odru. Horalové i provozovatelé cykloturistiky mohou využít množství turistických značených stezek a tras.
Kdo z obyvatel a návštěvníků regionu si pro svou relaxaci a aktivní odpočinek nevybere z nabídky kulturních atraktivit, ani ze sportovních a turistických možností, má příležitost odpočinout si v několika moravskoslezských lázních, které poskytují řadu léčebných, ozdravných a rehabilitačních pobytů. Patří mezi ně Státní léčebné lázně v Karlově Studánce, v Darkově, Sanatorium Klimkovice, Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné či Rehabilitační ústav Hrabyně.
Moravskoslezský kraj je rovněž spojován i s významem svého školství na všech úrovních. V kraji působí pět prestižních univerzit – Vysoká škola báňská – Technická univerzita, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě, Vysoká škola podnikání a práva Ostrava a Vysoká škola sociálně správní.
Pro ty, kteří hledají kraj, kde zvyky a tradice nejsou pouhou frází, je v nabídce tradiční folklor na Těšínsku nebo lidová architektura na Valašsku. To vše je doplněno širokým výběrem rozmanitých regionálních specialit.
OKRESY
Okresní úřady na území České republiky ukončily svoji činnost 31. prosince 2002, takže od 1. ledna 2003 představují okresy pouze územní obvody policie, soudů a některých jiných státních institucí.
V Moravskoslezském kraji jsou tyto okresy:
Bruntál
Frýdek-Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Ostrava-město
SPRÁVNÍ OBVODY
Obce s rozšířenou působností představují nový typ obcí vykonávajících státní správu v přenesené působnosti. Jsou obcemi s nejširším rozsahem výkonu státní správy v přenesené působnosti. V jimi spravovaném území se nacházejí i obce s pověřeným obecním úřadem.
V Moravskoslezském kraji jsou tyto správní obvody obcí s rozšířenou působností:
Bílovec
Bohumín
Bruntál
Český Těšín
Frenštát pod Radhoštěm
Frýdek-Místek
Frýdlant nad Ostravicí
Havířov
Hlučín
Jablunkov
Karviná
Kopřivnice
Kravaře
Krnov
Nový Jičín
Odry
Opava
Orlová
Ostrava
Rýmařov
Třinec
Vítkov