Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:4 758 ha
Počet obyvatel:570 964

Královéhradecko bylo již od pravěku důležitou sídelní oblastí, v níž se postupně vystřídali příslušníci různých pravěkých kultur. Jejich sídla se koncentrovala v povodí Labe a ostatních říčních toků. Od 10. století zaujímal zdejší kraj významnou roli při formování českého státu. O sto let později byl Hradec sídlem kastelánů, církevním správním centrem a jeden čas bylo Hradecko i knížecím údělem. Na této tradici pak byl koncem 13. století zformován královéhradecký kraj. Jeho význam byl v této době posílen vznikem opevněných královských měst Hradec Králové, Jaroměř, Dvůr Králové nad Labem, Trutnov, Nový Bydžov, která se na počátku 14. století stala věnnými městy českých královen. Pro kulturní a hospodářský rozvoj kraje byl důležitý vznik řady klášterů, z nichž největší věhlas získal klášter v Broumově.

Na hospodářském a kulturním vzestupu kraje v 16. století měla podíl rychle rostoucí poddanská města Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Broumov, Jičín, Vrchlabí, Hostinné a další, stejně jako rozvoj hospodaření velkostatků na panstvích pánů z Poděbrad, z Pernštejna, Smiřických a Trčků z Lípy. Krátké, ale významné bylo působení Albrechta z Valdštejna v Jičíně během třicetileté války. Po jejím skončení se Hradec Králové stal význačným centrem protireformace.

K hospodářskému pokroku vedl kromě některých reforem i vznik manufaktur. Potštejnská plátenická manufaktura a Trutnovská obchodní společnost se prosadily i za hranicemi Čech. Hospodářský obraz kraje tehdy doplňovala těžba železných a dalších rud včetně stříbra v Krkonoších nebo sklářská výroba v Orlických horách. Od 18. století se rozvíjela těžba černého uhlí v okolí Žacléře a Jestřebích hor.

V polovině 18. století bylo město Hradec Králové přestavěno na moderní pevnost, kterou záhy doplnila výstavba zcela nové pevnosti Josefova. V důsledku toho se kraj stal i hlavním bojištěm války prusko-rakouské v roce 1866. Na přelomu 18. a 19. století se Hradecko stalo po Praze druhým významným centrem českého národního obrození. Osvětová činnost družin vlastenecké inteligence a různých spolků, významné tiskárny, rozvoj školství a působení divadel v Hradci Králové a v některých dalších místech kraje se staly ohnisky jeho kulturního rozvoje.

Od poloviny 19. století celý doposud agrární profil Hradecka změnila průmyslová revoluce. V jejím průběhu vznikla řada cukrovarů, textilních a později i strojírenských továren. Již v roce 1857 proťala kraj jedna z nejstarších železničních tratí v Čechách. Většina měst se začala rozrůstat a nebývale se zvětšil počet jejich obyvatel. Hradec Králové postupně rostl v průmyslové centrum a počátkem 20. století zahájil pozoruhodnou přestavbu v moderní město. Realizací architektonických a urbanistických návrhů J. Gočára si Hradec Králové získal název "salón republiky". Ohrožení Československé republiky vyvolalo v letech 1935–1938 výstavbu pohraničního opevnění, které je dodnes symbolem odhodlání bránit se proti nacismu.

Odsun německého obyvatelstva po roce 1945 znamenal násilný zásah do života a hospodářského rozvoje příhraničních oblastí. Stejně neblaze poznamenala po roce 1948 charakter celého kraje likvidace svobodného podnikání. Vznik Královéhradeckého kraje po obnově krajského zřízení v roce 2000 navazuje na tisíciletý vývoj správního uspořádání českého státu a dovršuje současný proces decentralizace České republiky.

Královéhradecký kraj leží v severovýchodní části Čech. Hranici kraje tvoří z více než jedné třetiny státní hranice s Polskem v délce asi 208 km. Na jihu sousedí s Pardubickým krajem, na jihozápadě se Středočeským krajem a na západě s Libereckým krajem. Na severu sousedí s polským Dolnoslezským vojvodstvím. Krajská metropole Hradec Králové je od hlavního města Prahy vzdálená 112 km.

Chloubou Královéhradeckého kraje je především přírodní bohatství. Na severu a severovýchodě se rozkládají pohoří Krkonoše a Orlické hory, které na jihu a jihozápadě přecházejí do úrodné Polabské nížiny. Obě pohoří od sebe odděluje Broumovský výběžek, který byl kdysi plochou pánví mezi dvěma pohořími a kde příroda vytvořila rozsáhlá skalní města. Jsou to Teplické a Adršpašské skály, Broumovské stěny, Křížový vrch a Ostaš. Tato oblast patří mezi nejvydatnější a nejkvalitnější zásobárny pitné vody v České republice. Významnou část území tvoří krkonošské a orlické podhůří. Hlavními vodními toky jsou Labe a jeho přítoky Orlice a Metuje. Téměř celé území kraje náleží do povodí Labe, jen okrajová část Broumovského výběžku k povodí Odry. Nejvyšším vrcholem kraje je Sněžka (1 602 m n. m.) v Krkonoších, která je zároveň nejvyšší horou České republiky. Nejníže položeným bodem je hladina Labe v místě, kde opouští území okresu Hradec Králové v nadmořské výšce 202 m.

Zajímavou oblastí pro návštěvníky je i lázeňství. V Královéhradeckém kraji nabízejí své služby Janské lázně, Anenské slatinné lázně či Lázně Velichovky.

Po celý rok je návštěvníkům k dispozici zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem, která mimo jiné nabízí Africké safari, v němž se návštěvníci projíždějí ve speciálně upravených safaribusech mezi volně vypuštěnými zvířaty.

Na území kraje leží mnoho různě dochovaných hradů, zámků a zřícenin. Jedním z nejmajestátnějších je gotický hrad Kost, který byl založen v polovině 14. století. Typická je pro něj hravní hradní věž, která má půdorys lichoběžníku. Mezi největší zříceniny v České republice se řadí hrad Potštejn, jehož historie saná až do 13. století a k jeho nejvýznamnějším majitelům patřil rod Pernštejnů. Další významnou památkou kraje je hrad Pecka, který je spojen s jménem významného českého šlechtice Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

Architektonicky výraznou památkou je Kuks – barokní komplex bývalých lázní, zámku a špitálu s kostelem Nejsvětější Trojice. Byl založen koncem 17. století hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. Jeho nejcennější výzdobou jsou pískovcové sochy, které vytvořil Matyáš Bernard Braun. Rozsáhlé sbírky nabízí renesanční zámek v Opočně a za zmínku stojí také Babiččino údolí a zámek v Ratibořicích, zámky v Náchodě, Novém městě nad Metují, Častolovicích, Doudlebech nad Orlicí a další.

Královéhradecký kraj dnes žije také kulturou. Tradičně se zde koná mnoho hudebních festivalů, přehlídek divadelních souborů či různých festivalů, ať už například filmových, divadelních, folklórních apod. Jednou z největších akcí svého druhu nejen u nás, ale patrně i v Evropě je festival Jičín – město pohádky. V Hradci Králové sídlí Muzeum Východních Čech, Galerie moderního umění, ale také planetárium a hvězdárna.


OKRESY

Okresní úřady na území České republiky ukončily svoji činnost 31. prosince 2002, takže od 1. ledna 2003 představují okresy pouze územní obvody policie, soudů a některých jiných státních institucí.

V Královéhradeckém kraji jsou tyto okresy:

Hradec Králové

Jičín

Náchod

Rychnov nad Kněžnou

Trutnov


SPRÁVNÍ OBVODY

Obce s rozšířenou působností představují nový typ obcí vykonávajících státní správu v přenesené působnosti. Jsou obcemi s nejširším rozsahem výkonu státní správy v přenesené působnosti. V jimi spravovaném území se nacházejí i obce s pověřeným obecním úřadem.

V Královéhradeckém kraji jsou tyto správní obvody obcí s rozšířenou působností:

Broumov

Dobruška

Dvůr Králové nad Labem

Hořice

Hradec Králové

Jaroměř

Jičín

Kostelec nad Orlicí

Náchod

Nová Paka

Nové Město nad Metují

Nový Bydžov

Rychnov nad Kněžnou

Trutnov

Vrchlabí

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Královéhradecký kraj

Babice

Babice

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 196

/
Batňovice

Batňovice

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 770

/ / /
Černčice

Černčice

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 472

/ /
Dobřany

Dobřany

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 125

/
Dobřenice

Dobřenice

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 576

/ /
Hořičky

Hořičky

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 579

/
Hostinné

Hostinné

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 4 152

/
Kosice

Kosice

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 342

/ /
Kovač

Kovač

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 141

/
Lejšovka

Lejšovka

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 222

/
Libčany

Libčany

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 907

/
Markvartice

Markvartice

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 495

/
Mlékosrby

Mlékosrby

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 238

/ / / /
Tetín

Tetín

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 158

/ /
Vlčice

Vlčice

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 561

/
Žďárky

Žďárky

Kraj: Královéhradecký
Počet obyvatel: 591

Reklama
Víte že?

Malé Svatoňovice

Obec Malé Svatoňovice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Nový Hrádek

Obec Nový Hrádek se v roce 2019 stala Vesnicí roku Královéhradeckého kraje?

Hrádek

Obec Hrádek vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Modrou stuhu za společenský život?

Rudník

Obec Rudník vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Vodní nádrž Jahodnice

Vodní nádrž Jahodnice vybudovaná v roce 1964 se nachází u obce Úbislavice. Její vodní plocha zabírá 51 ha a v nejhlubším místě dosahuje hloubky 12,5 m. Nádrž slouží hlavně k vodní rekreaci.

Stěžery

Obec Stěžery se v roce 2018 stala Vesnicí roku Královéhradeckého kraje?

Nahořany

Obec Nahořany vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Hradec Králové

Na významné lokalitě soutoku Labe s Orlicí, jíž dominuje město Hradec Králové, již v 10. století vzniklo slovanské hradiště rodu Slavníkovců s rušným tržištěm, ovládajícím starou obchodní stezku od Krakova přes Náchod k Praze.

Strážné

Obec Strážné vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Modrou stuhu za společenský život v obci?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Přepychy

Obec Přepychy se v roce 2017 stala Vesnicí roku Královéhradeckého kraje?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Pohoří

Obec Pohoří vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Nepolisy

Obec Nepolisy vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Královéhradeckém kraji 538 303 obyvatel, z toho 266 017 mužů a 272 286 žen?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejvyšším bodem v Královéhradeckém kraji je nejvyšší hora ČR Sněžka (1 602 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Labe (202 m n.m.).

Žďár nad Metují

Obec Žďár nad Metují vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Modrou stuhu za společenský život?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Botanická zahrada léčivých rostlin je účelovým zařízením Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, která zabezpečuje pěstování léčivých rostlin pro pedagogické a výzkumné účely.

Zlatá Olešnice

Obec Zlatá Olešnice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Bike Buky

Krkonošské rodinné trail centrum – trail park v Mladých Bukách je součástí sportovního areálu Mladé Buky.

Aqua centrum Jičín

Aquapark Jičín nabízí bazény, tobogán, vířivku, sauny, páru, plavecké kurzy či aqua arerobik.

Reklama