Krajský znak
Základní informace
Katastrální výměra:4 519 ha
Počet obyvatel:570 964

Pardubický kraj leží na severovýchodě Čech. V tomto kraji nalezneme množství starobylých měst a vesniček, významných památek i přírodních krás, od podhůří Orlických hor a masivu Králického Sněžníku přes Svitavsko, úrodné Polabí až po Železné hory, Žďárské vrchy a Českomoravskou vrchovinu.

Podobně jako na celém území České republiky, i na východě Čech vznikala města vetšinou na březích nebo soutocích řek, kudy také vedly staré obchodní cesty. Dodnes jsou tato sídla průmyslovými i kulturními středisky okolního kraje. V Pardubickém kraji se stalo centrem město Pardubice. Z dalších větších měst jmenujme královské věnné město Chrudim, starobylou Litomyšl, Českou Třebovou, Svitavy či Ústí nad Orlicí.

Pardubický kraj se rozprostírá převážně na východě Čech, na katastrálních územích Velká Morava, Červená Voda, Šanov, Moravský Karlov, Bílá Voda, Mlýnice, Mlýnický Dvůr, Cotkytle, Strážná, Tatenice, Krasíkov, Lubník a okolím Svitav a Moravské Třebové zasahuje i na historické území Moravy. Na východě sousedí s Olomouckým krajem, na jihovýchodě s Jihomoravským krajem, na jihozápadě s krajem Vysočina, na západě se Středočeským krajem, na severozápadě s Královéhradeckým krajem a na severu s polským Dolnoslezským vojvodstvím.

Nejvýznamnější z řek, které protékají Pardubickým krajem, je Labe, podél jehož toku se rozprostírá Polabská nížina. Ta tvoří součást České tabule. Větší část území odvodňuje Labe, nejdelší zdejší řekou je levobřežní labský přítok Chrudimka. Část lokality na Svitavsku odvodňuje Svitava, přítok řeky Moravy. Územím prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem.

Když se v písemných pramenech objevily první zmínky o nejstarších osadách na území současného Pardubického kraje, mělo za sebou již několik tisíc let osídlení. Archeologické výzkumy dokládají existenci opevněných sídlišť přibližně již před 6-7 000 lety. Prvním národem, jenž se zde usadil a jehož jméno se nám dochovalo, byli Keltové, od 5. století př. n. l. do přelomu letopočtu. Po delší pauze v osídlení přišli v 7. až 8. století Slované.

Dávní předkové v kraji zanechali množství cenných stop v podobě pozůstatků keltských oppid i středověkých opevnění, majestátních hradů, honosných šlechtických sídel, malebných lidových chalup a statků, vznosných kostelů, měšťanských domů, drobných sakrálních památek či statných letitých stromů.

Mezi významné architektonické památky kraje patří středověké hrady, které od 13. století vyrůstaly na příhodných strategických místech území. Dominantu Železných hor tvoří zřícenina hradu Lichnice, jež se nachází na skalnatém návrší v nadmořské výšce 480 m nad mořem nad městem Třemošnice, vzdušnou čarou 15 km jihozápadně od města Chrudim. Jako turistická vyhlídka je vyhledávána zřícenina hradu Oheb, jižní části kraje vévodí hrad Rychmburk. Za návštěvu stojí i zříceniny středověkých feudálních sídel roztroušené v podhůří Železných a Orlických hor. Například na Pardubicku tvrz Svojšice, na Ústeckoorlicku Lanšperk, Brandýs nad Orlicí a Žampach či na Chrudimsku hrádky Žumberk a Rabštejn.

Významné historické stavební památky v severní části Pardubického kraje souvisejí se starým moravským rodem pánů z Pernštejna. Mezi stavby Pernštejnů patří i dva mohutné hrady, Litice nad Orlicí ze 13. století a Kunětická hora z 2. poloviny 14. století, které tvoří charakteristickou dominantu východočeského Polabí.

Dějiny naší země jsou úzce spjaty s dějinami křesťanství. K nejvýznamnějším církevním památkám v Pardubickém kraji patří renesanční farní chrám sv. Bartoloměje v Pardubicích, úchvatný barokní klášter v Králíkách, poutní kostel Panny Marie na Chlumku nedaleko Luže, původně románský kostel sv. Jakuba Většího v Přelouči, kostel sv. Bartoloměje ve vesnici Kočí a řada dalších.

Již od středověku zde žila početná diaspora židovského obyvatelstva, jejíž historii připomínají například židovské náhrobky ze 17. století. K nejlépe dochovaným židovským památkám patří synagoga v Jevíčku, rozsáhlý židovský hřbitov a synagoga v Heřmanově Městci nebo lesní hřbitov v Luži.

Řadu měst a obcí krášlí honosná šlechtická sídla. Milovníci památek a architektury jistě ocení zámecký areál v Moravské Třebové, zámek v Pardubicích s dochovaným unikátním opevňovacím systémem či rokokový skvost Nové Hrady. Na seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1999 zapsán zámek Litomyšl, jeden z největších renesančních zámků v České republice. Počátky zámeckého areálu sahají až do středověku, avšak současné podoby nabyl až v průběhu 16. století. V historickém komplexu se každoročně koná operní festival Smetanova Litomyšl, který patří k nejvýznamnějším v Evropě.

V prostorách zámku Slatiňany bylo v letech 1950 až 1952 zřízeno hippologické muzeum, které dokumentuje vývoj koně od jeho vzniku po současnost. Svým rozsahem a komplexností sbírek se stalo nejrozsáhlejším v Evropě. V přilehlém hřebčíně se nachází unikátní chov koně Převalského, v minulosti v přírodě vyhynulého. Zámek Slatiňany byl roku 2001 rozhodnutím vlády České republiky prohlášen národní kulturní památkou.

K důležitým kulturním památkám Pardubického kraje se řadí taktéž Národní hřebčín Kladruby nad Labem, nejstarší velký hřebčín na světě. Koně Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem jsou v současné době chováni na dvou místech. Bělouši v samotných Kladrubech a vraníci ve Slatiňanech. Od roku 2001 je kmenové stádo bílých starokladrubských koní vyhlášeno národní kulturní památkou.

Současný Pardubický kraj neoplývá jen významnými architektonickými památkami, ale zrcadlí se v něm pestrá tvářnost české krajiny. Patří mezi nejrozvinutější části České republiky a přesto si dokázal uchovat svoji přírodní krásu a bohatství. Je to kraj vrcholového sportu, bohaté kultury a kvalitního vzdělání. Má atraktivní logistickou polohu, leží v centrální části Čech, 100 km od hlavního města Prahy. Je protkán všemi hlavními dopravními komunikacemi, tedy evropským železničním koridorem, dálniční sítí České republiky a má také mezinárodní letiště.

V kraji se koncentruje průmysl, ale i komerční a veřejné služby. Průmyslová výroba má pestrou strukturu. Nejsilnější je všeobecné strojírenství, dále pak průmysl textilní, oděvní, kožedělný a nejvyšší podíl na celostátní produkci má průmysl chemický. V poslední době kraj zaznamenává významný zájem zahraničních investorů, kteří využívají nabídek připravených průmyslových zón. Ve městech v oblasti Polabí je rozvinutý potravinářský průmysl. Doma i v zahraničí se Pardubice proslavily výrobou vynikajícího perníku.

Obce i města Pardubického kraje žijí bohatým kulturním životem. Hlavní kulturní centrum tvoří město Pardubice, ale významná jsou i ostatní větší sídla. V téměř každém městě nalezneme muzeum nebo galerii, všechny svým způsobem jedinečné. Například Východočeské muzeum v Pardubicích nabízí ke zhlédnutí mimo jiné nádhernou expozici skla, celoevropský význam má chrudimské Muzeum loutkářských kultur a českou historii ojedinělým způsobem představuje rozsáhlé Muzeum řemesel v Letohradě. Také mnohé historické areály o víkendech ožívají atraktivními kulturními programy. Zajímavou tématikou se zabývá Muzeum československého opevnění, které se nachází přímo v jedné z jeho pevností, v tvrzi zvané Bouda.

V historických městech Pardubice, Chrudim, Litomyšl nebo Polička se již tradičně pořádají koncerty vážné i moderní hudby, divadelní a šermířská vystoupení, rytířské slavnosti, ukázky scénického a historického šermu a oblíbené jarmarky s tradičním zbožím, hudbou i kejklíři.

K zimním venkovským obyčejům patří masopustní obchůzka, která se však málokde dochovala v původní podobě. Tradiční podobu si udržela na Hlinecku v obcích Hamry, Studnice a Vortová. Již delší dobu je organizátory zpracováván projekt pro zapsání masopustní obchůzky na Hlinecku do seznamu UNESCO. Podle odhadu se tato lokální kultura udržuje již 200 až 250 let. Masopust ve zdejších obcích představuje velké pouliční divadlo, kterého se zúčastňují nejen aktéři v maskách, ale také vesničané a přihlížející diváci. Na masopustních figurách bývají nejobdivovanější jejich kroje a masky, které se za dlouhá léta prakticky nezměnily. Jedny z nejkrásnějších je možno spatřit každoročně při masopustní obchůzce ve Studnicích.

K pečlivému uchovávání lidových tradic dochází také ve skanzenu na Veselém Kopci, který se rozkládá 7 km od Hlinska. Při návštěvě areálu lidové architektury si návštěvník vybaví obrázky Josefa Lady plné klidu, rovnováhy, uspořádanosti a harmonie. Areál návštěvníkům neposkytuje pouze prohlídku unikátních památek lidové architektury, ale pořádá také různé zajímavé akce. K nejoblíbenějším patří vánoční jarmark či velikonoční pomlázka.

Krajina východních Čech nabízí nepřeberné množství přírodních krás. Cenné a civilizací méně dotčené ekosystémy živočichů a rostlin v mnoha místech vedly k jejich zvýšené ochraně a následnému prohlášení za chráněné krajinné oblasti či přírodní rezervace. V těchto chráněných částech se vyskytují původní lesní porosty, vzácné druhy vodního ptactva, arboreta se vzácnými dřevinami, teplomilné rostliny a vzácní měkkýši.

Pro krajinu a přírodu Pardubicka je typická rozmanitost a kontrasty. Reliéf se zvedá z úrodné nížiny Polabí až k Orlickým horám a Králickému Sněžníku, který bývá nazýván střecha Evropy, protože se tu nachází hlavní evropské rozvodí. K nejkrásnějším přírodním lokalitám kraje patří Toulovcovy a Městské Maštale, spletité systémy skalních rozsedlin a jeskyní, přírodní rezervace Zemská brána ležící na hranicích s Polskem, malebná krajina rybníků a rákosí v okolí lázeňského městečka Lázně Bohdaneč a další.

Region nabízí hustou a kvalitně značenou síť turistických tras. Ty jsou napojeny na naučné stezky seznamující návštěvníky s nejzajímavějšími místy dané oblasti a rozšiřující jejich povědomí a znalosti o prostředí lokality. Můžeme se na nich dozvědět i něco o místních zvířatech a rostlinách, geologii, historii, lidových zvycích či lidských činnostech a podobně. Krásy východních Čech si lze vychutnat také z vyšších míst prostřednictvím rozhleden a městských věží. Získáme tak pohled na překrásnou a členitou krajinu od rovin až po hornatiny nebo na historická jádra měst.

Mezi přírodní zajímavosti určitě patří chráněná krajinná oblast Železné hory, chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, chráněná krajinná oblast Orlické hory, oblast Polabí či masiv Králického Sněžníku, třetí nejvyšší hory České republiky. Málokterý horský vrchol u nás obklopuje tak divukrásná, lidskou rukou téměř nedotčená příroda jako právě Králický Sněžník. Nalézá se na hranici s Polskem a zároveň na historické hranici Čech, Moravy a Kladska. Tato 1 423 m vysoká hora dostala název podle sněhu, který vetšinou pokrývá její vrchol v průměru 8 měsíců v roce. Na jejím svahu pramení v nadmořské výšce 1 380 m největší moravská řeka Morava, dlouhá více než 350 km.

Polabí proslulo již v 15. století jako krajina rybníků. Jejich stavitelé využívali mimořádně vhodných terénních podmínek rovinaté oblasti bohaté na vodní toky. Přívod vody do rybníků bylo třeba regulovat, a tak krajinu protkala síť umělých vodních kanálů. Největší z nich, Opatovický kanál ze 16. století, představuje technickou památku. Toto území podél řeky Labe tvoří díky velmi úrodné půdě a příznivému podnebí významnou zemědělskou oblast České republiky.

Návštěvníkům Pardubického kraje se nabízejí také mnohé možnosti sportovního vyžití, a to v zimě i v létě. Na své si tu přijde každý, kdo se chce odreagovat, aktivně si odpočinout nebo třeba zažít něco neopakovatelného.

Pro své výhodné klimatické podmínky a dostatek sněhu v zimní sezoně patří k vyhledávaným regionálním lyžařským střediskům obec Čenkovice. Lyžařské středisko skýtá ideální podmínky pro lyžování od prosince až do března, neboť sjezdové tratě jsou pravidelně upravovány a technicky dosněžovány. Ve středisku funguje večerní lyžování a nechybí zde ani snowboardový areál. Krásná příroda nabízí nádherné a upravované běžecké stopy.

Aktivní turistika je pomyslnou značkou určitého standardu služeb, připravenosti, nevšednosti a pestrosti aktivit, při níž lze zažít spoustu zábavy a intenzivních zážitků najednou. Patří sem například pěší turistika, cykloturistika, vodáctví a moderní adrenalinové sporty jako horolezectví, paragliding nebo jízda na terénních koloběžkách.

V Pardubickém kraji si lze v celé řadě areálů vyjet na koni, zastřílet z luku, zajezdit na kolečkových bruslích či vyzkoušet svou zdatnost při chůzi po laně nebo na chůdách. Množství sportovních komplexů nabízí využití nejrůznějších sportů, aktivit i služeb v oblasti netradiční dovolené. Tyto služby určitě ocení jak rodiny s dětmi, tak party mladých lidí či různé firemní kolektivy.


OKRESY

Okresní úřady na území České republiky ukončily svoji činnost 31. prosince 2002, takže od 1. ledna 2003 představují okresy pouze územní obvody policie, soudů a některých jiných státních institucí.

V Pardubickém kraji jsou tyto okresy:

Chrudim

Pardubice

Svitavy

Ústí nad Orlicí


SPRÁVNÍ OBVODY

Obce s rozšířenou působností představují nový typ obcí vykonávajících státní správu v přenesené působnosti. Jsou obcemi s nejširším rozsahem výkonu státní správy v přenesené působnosti. V jimi spravovaném území se nacházejí i obce s pověřeným obecním úřadem.

V Pardubickém kraji jsou tyto správní obvody obcí s rozšířenou působností:

Česká Třebová

Hlinsko

Holice

Chrudim

Králíky

Lanškroun

Litomyšl

Moravská Třebová

Pardubice

Polička

Přelouč

Svitavy

Ústí nad Orlicí

Vysoké Mýto

Žamberk

Reklama

Náhodný výběr obcí pro Pardubický kraj

Býšť

Býšť

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 1 610

/
České Libchavy

České Libchavy

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 649

/
Chroustovice

Chroustovice

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 1 216

/
Dlouhá Loučka

Dlouhá Loučka

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 555

/
Dobříkov

Dobříkov

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 586

/
Dolní Újezd

Dolní Újezd

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 1 931

/
Horní Bradlo

Horní Bradlo

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 421

/
Jenišovice

Jenišovice

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 436

/
Krouna

Krouna

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 1 407

/
Lány

Lány

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 297

/
Líšnice

Líšnice

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 764

/
Podlesí

Podlesí

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 274

/
Polička

Polička

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 8 472

/
Příluka

Příluka

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 171

/
Ráby

Ráby

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 577

/
Řečany nad Labem

Řečany nad Labem

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 1 368

/
Sedliště

Sedliště

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 233

/
Smrček

Smrček

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 131

/
Třibřichy

Třibřichy

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 286

/
Tržek

Tržek

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 154

/
Újezd u Sezemic

Újezd u Sezemic

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 213

/
Útěchov

Útěchov

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 348

/
Záchlumí

Záchlumí

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 725

/
Zálší

Zálší

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 233

/
Zderaz

Zderaz

Kraj: Pardubický
Počet obyvatel: 270

Reklama
Víte že?

Vyšehněvice

Obec Vyšehněvice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Modrou stuhu za společenský život?

Lázně Bohdaneč

Léčebné lázně Bohdaneč leží necelých 8 km od Pardubic a jsou dlouhá léta vyhledávaným místem

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Lozice

Obec Lozice se v roce 2019 stala Vesnicí roku Pardubického kraje?

Skiareál České Petrovice

Lyžařské a snowboardové středisko České Petrovice leží v Orlických horách a je ideální především pro rekreační lyžaře, rodiny s dětmi a začátečníky.

Lukavice

Obec Lukavice se v roce 2017 stala Vesnicí roku Pardubického kraje? V celostátním kole soutěže Vesnice roku získala 2. místo.

Králíky

Na náměstí ve městě Králíky je empírová kašna z roku 1851 a ve městě stojí řada krásných barokních soch z 18. století.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Pardubickém kraji 510 037 obyvatel, z toho 252 946 mužů a 257 091 žen?

Pustá Kamenice

Obec Pustá Kamenice se v roce 2018 stala Vesnicí roku Pardubického kraje?

Litomyšl

V Litomyšli v muzeu domečků, panenek a hraček zahrnuje expozice sbírku MUDr. Dobromily Filové a obsahuje exponáty od roku 1850 po současnost?

Z Králického Sněžníku, třetího nejvyššího pohoří v ČR, odtéká voda do 3 různých úmoří – Černého, Baltského a Severního moře?

UNESCO - Litomyšl

Zámek a zámecký areál v Litomyšli byli na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1999.

Holice

Dr. Emil Holub jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů.

Králíky

Okolí města Králíky je poseto velkým počtem pěchotních srubů – pozůstatek Československého opevnění z let 1935–1938.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Chrudim

Chrudimské Muzeum barokních soch (MUBASO), Muzeum loutkářských kultur a Kabinet EX-LIBRIS, jsou svým způsobem jedinečná muzea v celé České republice a možná i na světě.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Hradec nad Svitavou

Obec Hradec nad Svitavou vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Vysoké Mýto

Poblíž města Vysoké Mýto, na kraji lesa v jižním sousedství osady Na Vinicích roste památný strom Dub Na Vinicích? Dub požívá ochrany od roku 1997. Jeho výška není oficiálně udána, měřený obvod kmene dosahuje 370 cm.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Suchá Lhota

Obec Suchá Lhota vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Nejvyšším bodem v Pardubickém kraji je Králický Sněžník (1 424 m n. m.), okres Ústí nad Orlicí, nejnižším bodem je hladina Labe (201 m n.m.)?

Sebranice

Obec Sebranice se v roce 2016 stala Vesnicí roku Pardubického kraje?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Reklama