Historie obce Kozojedy
Již roku 1375 se v historických pramenech vzpomíná panoše Sulka z Kozojed, který dal dnešním Kozojedům jeden z názvů „Sulkovy Kozojedy". Pak zde figuruje ještě jakýsi Ješek Lemberk z Kozojed. Tento měl velkou při s místním farářem, kterému pobral krávy, volky, svině, stohy a jiné věci. Nám je znám roku 1373 jistý farář jménem Jan. Zda se jednalo o tohoto, nebo o druhého faráře Drslava již není známo. Nicméně Lemberk musel roku 1378 všeho vrátit. Právě farář Drslav měl soudní při s Čeňkem ze Slavhostic o Bližkov.
Roku 1387 byly zde provolána odúmr? po jakési šlechtičně Vojce a její jmění, tvrz a dvůr Kozojedský se dostalo do rukou Přibíka z Kozojed. Avšak již roku 1398 vystupuje vdova Kuňka po Václavovi z Kozojed ve sporu o Bližkov a jmenování tamního kněze s Čeňkem ze Slavhostic.
Roku 1423 je Kozojedská tvrz i s kostelem vypálena vojsky Jana Žižky z Trocnova. Na 60 osob bylo prý uzavřeno ve tvrzi a kostele a upáleno. Zdá se, že tohoto roku zemřel i Přibík z Kozojed. Větší část majetku dostala se koncem století do rukou pánů Purkarta a Jindřicha Kordulů. V této době dochází k vícerým sporům o majetek v této oblasti. Jsou vzpomínáni Sekeřičtí, Vantenberk Jindřich, Myškové ze Žlunic a již zmínění Kordulové. Větší část majetku se ocitá v rukou Jana Litoberského z Chlumu. Jakým způsobem majetek nabyl nevíme, ale je vzpomínán ještě před rokem 1500, v těchto letech je zde vzpomínán ještě Zdeněk Loučenský z Kopidlna, který prodává část svého majetku - Bližkov a majetek Kozojedský roku 1500 Mikuláši Trčkovi z Lípy.
Roku 1508 prodává svůj majetek i Jan Litoberský z Chlumu. Z historických pramenů se dovídáme, že v této době zde dále figuruje i Beneš Sekera, který má s koupí části majetku Kozojed i právo podací na Bližkov a Žlunice. Zadlužené Žlunice a Kozojedy koupil od Loučenského, který tyto majetky zadlužil v letech 1500 až 1507 a připojil tak tato majetky ke statku Kněžickému.
Trčka sedí na tomto majetku až do roku 1545. Tento vlastnil majetek všech okolních obcí Žlunic, Slavhostic, Bližkova. Tento majetek prodává i s Kozojedama Buriánovi Strahovskému ze Svojovic, kteráž rodina držela Kozojedy až do roku 1609. Od roku 1609 až do roku 1612 drží Kozojedy M.M.Trčková. Rod Trčků se snažil ovládnou majetky ve velké míře a potom jich s velkým ziskem prodával.
Roku 1612 M. Magdalena Trčková rozená Lobkowicová prodává Kozojedy Albrechtu Smiřickému, který Kozojedy natrvalo připojil k panství Dymokurskému. Tatáž pak roku prodává i obec Slavhostice Albrechtovi z Valdštejna, který po konfiskaci majetku Smiřických získává celé panství Dymokurské včetně Kozojed v roce 1622. Již roku 1623 přenechává tento majetek plukovníku Janu Eusebiu Khánovi. V následujících letech se na Kozojedech střídá vícero pánů, až tyto končí ve vlastnictví rodu Černínů.
Místnímu rytíři se ztratil jeho oblíbený chrt a čarodějnice mu slíbila, že když jí dá svého sluhu Jana, aby se mohla koupat v jeho krvi, chrta mu vrátí. Rytíř se nejprve zdráhal, ale po několika dnech mu zchromla ruka a čarodějnice mu řekla, že i toho se zbaví, pokud jí sluhu věnuje. Rytíř jí tedy sluhu přivedl, čarodějnice jej vyléčila a přivedla mu i chrta. Chrt však za pět dní zemřel a rytíře hryzalo svědomí. Aby svému svědomí ulevil, nechal postavit v obci kostelík a zavěsil do něj stříbrný zvon. Ten však místo zvonění volal: „Jan za chrta dán!" a to tak strašlivým hlasem, že rytíř zemřel hrůzou. Zvon byl raději přenesen do Nového Bydžova, kde zvonil tak, jak má. V současnosti je omítka kostela z jedné strany opadaná a i když je tato památka chráněna státem, nikdo neopravuje. Proto vyzýváme všechny, komu je památka blízká, pomozte finančně k její opravě přes místní úřad v Kozojedech. Děkujeme.