Okolí a příroda Sázava
Naučná stezka vede po louce Votočnice v zákrutě řeky Sázavy nedaleko města Sázavy. Na Votočnici, podmáčené nivní louce s třemi uměle vybudovanými tůněmi, kde se dle legendy otáčel svatý Prokop, když oral s čertem tzv. Čertovu brázdu, se díky úsilí místních ochránců přírody podařilo vytvořit cenný biotop se zajímavou a chráněnou drobnou faunou a flórou. Součástí stezky je dřevěná vyhlídková plošina, z níž je výhled téměř na celou lokalitu.
Stezka je zcela nenáročná, vede napříč loukou, místy po vyšlapané pěšince. Není značena, čtyři z pěti zastávek se nacházejí v přímém dohledu z vyhlídkové plošiny, pátá je o asi 200 metrů dále proti proudu řeky, za zákrutou.
Vyhlídka Votočnice
Jednoduchá dřevěná vyhlídka se nalézá na trase naučné stezky Votočnice, v zákrutě řeky Sázavy nedaleko stejnojmenného městečka. Stezku o délce asi 500 metrů s pěti zastaveními vybudoval v místě nivní louky s třemi uměle vytvořenými tůněmi Český svaz ochránců přírody za finanční podpory RWE Transgas Net. ČSOP tuto lokalitu o výměře téměř 4 hektary získal v roce 2004 darem od sázavské rodačky paní Marie Hayesové. Původní plány počítaly s využitím Votočnice ke stavebním účelům. Revitalizace území probíhala v letech 2004 až 2006 v rámci Programu revitalizace říčních systémů Ministerstva životního prostředí ČR a za pomoci Agentury ochrany přírody a krajiny. Samotnou revitalizaci provedla stavební společnost Proxima Benešov. V roce 2007 pak byla na Votočnici vybudována naučná stezka s vyhlídkou. Zpřístupnění naučné stezky proběhlo 31. března 2008.
Samotné jméno Votočnice pochází z křesťanské legendy, když se zde svatý Prokop s čertem obracel při orání tzv. Čertovy brázdy. Dodnes to připomíná obrázek božích muk za silnicí. Pravděpodobnější však je, že se zde v době laténské obracely povozy, které po Čertově brázdě - jak dnes nazýváme tuto dálnici pravěku - vozily zboží mezi dvěma splavnými úseky řek - Labem a Sázavou. Mnohem mladší historie spojuje Votočnici s Jiřím Voskovcem, který se v chalupě na okraji louky v roce 1905 narodil.