Památky a zajímavosti Francova Lhota
Historickou dominantu obce tvoří kostel sv. Štěpána (1787) s farou a hřbitovem.
K zajímavostem patří moderní zvonice ve středu obce se zvonkohrou od Laeticie Ditrichové.
Nedaleko Pulčína (v NPR Pulčín-Hradisko) je archeologická lokalita se sídlištěm lidu popelnicových polí s nálezy z doby bronzové, kultury lužické, laténské a slovanské.
Nad obcí na nejvyšším bodě Čubova kopce (720 m n. m.) stojí poměrně originální dřevěná rozhledna. Čubův kopec nesl v minulosti dřevěnou věž, kterou zde někdy v letech 1941-42 vystavěl Zeměpisný ústav Ministerstva vnitra za účelem lepšího zmapování krajiny. Jednoduchá dřevěná konstrukce dosloužila po druhé světové válce.
Plnohodnotná rozhledna zde vznikla až v roce 1991. Tehdy ji zde vystavělo zemědělské družstvo z Francovy Lhoty v rámci podpory cestovního ruchu. Na stavbě provedené místními tesaři Koňaříkem a Klišem se finančně podílela i CK Moravia Tours. Čtyřpatrová dřevěná stavba se tyčila do výšky 16 metrů. Po změně právní subjektivity zemědělského družstva ztratil nový majitel (družstvo vlastníků) o rozhlednu zájem, pročež tato přešla do péče OÚ Francova Lhota.
I přes provedení ochranných nátěrů, které obec učinila ve spolupráci se sponzory v roce 1999, byla rozhledna díky drsnému horskému klimatu a dřevokazným houbám v tak špatném stavu, že byla v červnu 2004 kompletně demontována. Na jejím místě vzápětí vyrostla nová 18 metrů vysoká dřevěná rozhledna, navíc opatřena v přízemí stříškou proti nepřízni počasí. Tvarem má připomínat valašský klobouk "lepák". Rozhlednu podle projektu arch. Závady st. z Valašského Meziříčí postavila firma pana Karla Juráně. Jako stavební materiál bylo použito modřínové a smrkové dřevo. Znovuotevření věže proběhlo 20. srpna 2004. Místní si toto datum každoročně připomínají přátelskými posezeními pod rozhlednou. Tradičním se také stalo přivítání Nového roku v areálu rozhledny.
V roce 2006 byl u rozhledny instalován kámen se znakem rozhledny.
Hrad Pulčín
První písemná zmínka o hradu je až z roku 1426, kdy císař a král Zikmund listinou ze dne 11. června 1426 odevzdal své manželce královně Barboře Selské držení hradů Světlova, Brumova a Plučin. Tato listina nám dokazuje, že prvními písemně doloženými majiteli hradu byli císař Zikmund a jeho manželka Barbora. Královna Barbora však dlouho tyto hrady nevlastnila, protože už po roce 1435 se zde uvádějí noví majitelé – Cimburkové.Po Miroslavu z Cimburka byl držitelem pulčínského hradu od roku 1449 Jan z Lilče a Petrůvky.
Další zprávy máme až z let 1500 – 1520, kdy v Moravských zemských deskách /kupních smlouvách/ se už uvádějí – „hrad pustý Pulčiny, ves pustá Pulčiny, ves pustá Zubrovka, ves pustá Lomná“. Jak hrad i obce zanikly, nevíme, nemáme písemných zpráv. Pulčínský hrad mohl být pobořen z rozkazu moravských stavů jako i jiné menší hrady v kraji při likvidaci loupeživých feudálů. Příčinou zániku hradu i okolních vsí mohly být též válečné události v té době.