Historie obce Štětkovice
Štětkovice se původně jmenovaly Ščedrkovice po svém zakladateli Ščedrkovi. První písemná zpráva pochází z roku 1521. Název na Štětkovice se změnil v 16. století. Do té doby patřily rytířům z Maršovic. Od roku 1554 obec vlastnil Jan z Říčan a ten ji připojil ke Kosově Hoře. Samostatnou obcí se Štětkovice opět staly až v roce 1923.
Na počátku 18. století náležely Štětkovice Františku Mikuláši Bzenskému z Prorub, který je odkázal své dceři, provdané za Václava Leopolda Jana Radeckého z Radče. Roku 1787 koupil obec Václav Lipovský a novými majiteli se tedy stali rytíři Lipovští z Lipovic. Původním sídlem tohoto vladyckého rodu byla tvrz Lipovice u Prachatic. V roce 1827 se zde narodil Jindřich Lipovský z Lipovic, který působil jako misionář v Saint Louis v USA, kde založil českou osadu s kostelem sv. Jana Nepomuckého. Dále působil na různých místech v Americe, v Anglii a v Číně. Dvakrát navštívil i svou vlast a rodné Štětkovice.
Roku 1881 Štětkovice koupil Leopold Pollák. Byl poslancem říšské rady ve Vídni a poslancem v zemském sněmu. Udržoval přátelské styky s JUDr. Fr. Lad. Riegrem, který rodinu Pollákovu ve Štětkovicích navštěvoval. Leopold Pollák se v 19. století zasloužil o stavbu železniční dráhy do Sedlčan a usiloval o její prodloužení do Příbrami. Ve Štětkovicích zřídil nádraží a na něm v roce 1896 poštovní a telegrafní úřad. Vystavěl také silnici od stanice do vsi. Zvelebil velkostatek a založil při něm v roce 1884 lihovar. Požíval všeobecné úcty a vážnosti.
Po jeho smrti převzal v roce 1900 velkostatek syn Emanuel Pollák. Za jeho působení ve byla ve Štětkovicích prodloužena, rozšířena a nově upravena silnice od železniční stanice a napojena na komunikaci, vedoucí z Kosovy Hory do Neveklova. Zasloužil se o založení samostatného hasičského sboru ve Štětkovicích v roce 1905 a byl jeho velitelem. Sbor sice vznikl již v roce 1900, avšak patřil pod Kosovu Horu. Přičiněním Emanuela Polláka se Štětkovice staly v roce 1923 samostatnou obcí a Emanuel Pollák v nich jako první vykonával starostenský úřad. Ve stejném roce založil obecní knihovnu a obecní kroniku. Dal opravit barokní sochy a vystavět mešní kapli na návsi. Funkci starosty vykonával až do roku 1931.