Památky a zajímavosti Jeseník nad Odrou
Mezi historické památky obce Jeseník nad Odrou patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, kamenný kříž u kostela, kaple sv. Anny či nově opravený zámek a statek. Dominantou místního hřbitova je Tillova hrobka a hrobka rytíře Cischini s unikátním secesním pomníkem.
Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Byl postaven na místě dřevěného kostela, který vyhořel r. 1710. Po požáru nechal Rudolf Hrabě Witten postavit zděné presbyterium nového kostela, loď byla přistavěna na náklady Františka Rheinolda z Andlernu v r. 1752. V rizalitu je pravoúhlý kamenný portál s letopočtem 1752 v nadedveří, nad ním je segmentově prohnutá římsa.
Kamenný kříž u kostela
Kamenný kříž z r. 1822, práce místní provenience, dokládající přežívání barokní sochařské tradice v 19. století.
Kaple sv. Anny
Zděná kaple z roku 1851, doklad přežívání barokního architektonického tvarosloví ve venkovském prostředí v 19. století. Kaple je umístěna ve středu obce, u domu čp. 8.
Plastika sv. Jana Nepomuckého
Socha rustikálního charakteru se nachází na návsi u čp. 122. Je jedna z prvních na severní Moravě, postavena ještě před kanonizací Jana Nepomuckého v bazilice S. Giovani di Laterano 19. března 1729 papežem Benediktem XIII. Sochu nechal postavit baron Rudolf Christoph Freiherr von Witten (+1733) při příležitosti povýšení do hraběcího stavu císařem Josefem I. v roce 1708, autorem byl pravděpodobně sochař David Zürn ml. (1665–po 1724).
Zámek a statek v Jeseníku nad Odrou
Zámek postavil Rudolf svobodný pán z Wittenu. Do r. 1728 byl pouze částečně postaven a nebyl ještě dokončen. Během dalších let každý z majitelů do určité míry přispěl k zdokonalování stavby zámku. Konečná podoba byla ve stylu pozdního baroka. Kolem zámku byl zřízen zámecký park, kdysi bohatý na vzácné cizokrajné stromy jako buk červenolistý, borovice černá, jinan dvoulaločný, platan. Zámek sloužil svým majitelům jako letní sídlo, o celé panství – statek se starali již od r. 1707 správcové. Od tohoto roku pocházejí již písemné zprávy o jejím působení. V současnosti zámek funguje jako restaurace a hotel.
Jesenické minerální prameny
První zprávy o vývěru minerální vody v Jeseníku nad Odrou (Deutsch–Jassnik) se objevují kolem roku 1830. Vývěr minerální vody byl zaregistrován mezi selskými usedlostmi č. 8 a č. 160 v Krátké čtvrti. Tedy v Krátké čtvrti, ve které byly pouze čtyři selské dvory, kyselka vyvěrala volně na povrch a tvořila studánky, které lidé dle potřeby zpevňovali kameny. Později, kolem roku 1880, byla již kyselka zachycena i do studní vystrojených skružemi. Značná pozornost začala být pramenům minerální vody věnována až od roku 1895. V roce 1896 se podařilo průmyslníkovi Arturu Krizickému od sedláků odkoupit kus pozemku i s pramenem kyselky. Pan Krizický začal brzy po dostavění studny s výrobou limonád, které ochucoval citrony a cukrem.
Fungovalo zde celkem šest jímacích objektů – Zita, Franz, Josef, Herma, Lipový, Hedva. Dnes Jedná se o slabě mineralizovanou kyselku, chemismus jednotlivých zdrojů se liší jen nepatrně. Za zmínku stojí přítomnost síranů (cca 30 mg/l), jež může souviset s občasným zápachem sirovodíku, který bývá údajně párkrát do roka (hlavně za parných letních dní) z kyselky cítit.
V roce 2003 se stali novými majiteli Jesenické kyselky manželé Kocourkovi. Jelikož byli stálými odběrateli a prodejci jesenické minerální vody, která je svým složením minerálů a kvalitou ojedinělá, rozhodli se v této tradici čerpání minerální vody pokračovat. V období od posledního stáčení minerální vody do doby, kdy převzali firmu, uplynula však doba devíti let a legislativa je v současné době odlišná. Změnily se hlavně nároky na hloubku podzemních vrtů, které by byly velmi finančně nákladné, a proto se rozhodli jít cestou pramenité vody s obsahem minerálů.