Okolí a příroda Blučina
Blučinou protéká řeka Cézava, která se nedaleko vlává do řeky Svratky. Obec je rozložena na severním svahu kopce Výhon (355 m), který je nejvyšším vrcholkem Pracké pahorkatiny. Na stráních kopce je založena řada vinohradů, sadů a malých políček.
Na úbočí masivu Výhon je přírodní park, který nese stejný název Výhon. Přírodní park má rozlohu cca 1 700 ha a zaujímá celý masív Výhonu na území Jihomoravského kraje v katastrálním území Blučina, Židlochovice a Nosislav.
Masív Výhonu je nápadnou geomorfologickou dominantou při okraji nivy řeky Svratky jižně od Brna vystupující nad hladinu řeky o více než 170 metrů.
Celé území navrhovaného přírodního parku je silně antropogenně ovlivněno a upraveno. Prudké svahy jsou dnes charakterizovány mozaikou vinohradů, intenzívních a extenzívních sadů, políček a zahrad, travnatých mezí podél cest a stepních travnatých lad. Na rovinatějších místech, především v horních partiích Výhonu, jsou velké plochy vinohradů a orné půdy. Několik menších lesíků nemá přirozenou druhovou skladbu dřevin a je poznamenáno výsadbami trnovníku bílého - akátu (Robinia pseudoacacia) a borovice lesní (Pinus sylvestris).
Masív Výhonu je dnes bez pravidelných povrchových vod. Jen hluboce zaříznuté strže dávají tušit dřívější pravidelnější potůčky: Dodnes můžeme na svazích objevit několik "vyschlých" pramenišť s porosty rákosu obecného (Phragmites communis) a jiných mokřadních rostlin. V minulosti dokonce býval na Cezavách rybník. V současné době se vyhloubenými koryty valí jen přívalové vody za silných bouřek. Klimaticky náleží území parku do teplé oblasti s mírnými zimami a menšími srážkami.
Turisticky není Výhon dostatečně doceněn, ač jde o neobyčejně významné území, ať už z hlediska paleontologického, kulturně historického, zoologického či botanického.
Jedna z nejcennějších lokalit na Výhonu (lom cihelny při severním okraji Židlochovic) byla donedávna využívána k motokrosu přesto, že jde o paleontologickou lokalitu mezinárodního významu. Zoologicky je pak významná hnízděním zvláště chráněných druhů ptáků (vlhy pestré, bramborníčka černohlavého, pěníce vlašské a ťuhýka obecného).
Pole, vinohrady, sady a zahrady se nadále obhospodařují. Narůstá tendence k oplocování pozemků, k výstavbám chat a zahrádkářských přístřešků. Trvalý trend zvyšování těchto aktivit má negativní dopady na krajinný ráz a charakter celého území a je doprovázený nežádoucími změnami v druhové pestrostí organismů, která je zde navzdory antropogenním vlivům neobvykle vysoká.
Většinu území navrhovaného přírodního parku můžeme za současného stavu považovat za příkladnou ukázku koexistence přírody s lidskými sídly a zemědělským využíváním krajiny. Území Výhonu, které je neobyčejně působivé z krajinářského hlediska, skýtá daleké výhledy do okolní rovinaté krajiny Dyjsko - Svrateckého úvalu.