Současnost obce Karolinka
Karolinka se hned od svého osamostatnění měnila doslova před očima. Postupně se zbudoval vodovod, kanalizace, čistička odpadních vod, veřejné osvětlení, chodníky, místní komunikace, řada veřejných budov a nemalá pozornost byla věnována i výstavbě bytů, které se nejdříve ujaly sklárny a později i obec.
Stavba přehrady (1975 - 1986) se stala dalším významným mezníkem v historii obce, který ovlivnil zásadním způsobem podobu Karolinky, když se v krátké době postavilo 12 panelových domů se 144 byty a řada rodinných domů v lokalitě "Bařiny" z důvodu přestěhování obyvatel zaplaveného údolí. Zároveň byla rozšířena obchodní síť a služby. Dnes zásobuje tato přehrada pitnou vodou velkou část okresu Vsetín a částečně Zlín.
V posledních deseti letech byla obec plynofikována, což přispělo ke zlepšení ovzduší zejména v zimním období. Byl vystavěn lesní hřbitov se smuteční obřadní síní a kostel Panny Marie Karmelské. Návštěvníci kostela mohou zhlédnout největší dřevěnou sochu Madony v České republice (253 cm).
Vydařily se také některé další investiční akce. Nadstavbou základní školy vznikl prostor pro nový společenský sál a škola získala výraznější vzhled.
V roce 1995 byl obci přidělen znak a prapor, kde je skleničkou znázorněna tradiční sklářská výroba. Modré vlnky se stříbrnou konturou, respektive modré pásy na praporu, znázorňují přehradu na pitnou vodu v údolí Stanovnice a zelené pozadí znázorňuje přírodu - hory Javorníků a Beskyd.
V roce 1998 získala Karolinka statut města.
Průmysl je ve městě zastoupen především sklárnami firmy Crystalex Nový Bor a.s.. Ve sklárnách je možno seznámit se s tradiční ruční výrobou užitkového skla formou exkurze.
Při hlavní silnici Vsetín - Velké Karlovice je na okraji areálu závodu podniková prodejna, která nabízí celý sortiment výrobků včetně zlevněného skla.
Ve středu města se nachází soukromá prodejna skla Helena Glass s širokým výběrem skla nejen od místních výrobců.
Ve městě jsou i menší sklárny: Huť Charlotta s. r. o. a výrobní středisko fy Moser Karlovy Vary. Pro milovníky hezkého skla se vždy třetí sobotu v srpnu koná tradiční „Sklářský jarmark", spojený se dnem otevřených dveří ve sklárně a doprovodným kulturním programem.
Členové tří sborů dobrovolných hasičů sbírají vavříny na různých soutěžích a patří k nejaktivnějším společenským složkám ve městě. Místní SDH byl v roce 1996 zařazen do plošného pokrytí okresu. Stanovničtí si částečně svépomocí postavili v roce 1998 útulný hasičský dům.
Pro kulturní vyžití je ve městě v provozu soukromé kulturní zařízení Valašské národní divadlo, kde vedle divadelních a hudebních představení probíhají i plesy, výstavy a různé kulturní akce. Základní umělecká škola několikrát ročně pořádá koncerty žáků školy, Konzervatoře Kroměříž a koncerty umělců z celé republiky. Zároveň zajišťuje i tradiční „Živý Betlém“, „Masopust“, „Pohádkový les“, „Mikulášskou nadílku“ a výstavy výtvarných prací. Také provozuje loutkové divadlo pro nejmenší. Návštěvníci města mohou navštívit galerii a atelier akademického malíře Jiljí Hartingera. Aktivní je i místní ochotnický divadelní soubor Jana Honsy a dechový orchestr. Velkou církevní událostí je každoroční Pouť ke svátku Panny Marie Karmelské, která se koná pravidelně v polovině července. Pro milovníky hezkého skla z místních skláren se vždy v srpnu koná Sklářský jarmark, spojený se dnem otevřených dveří ve sklárně, přehlídkou dechových hudeb a volejbalovým turnajem.