Historie obce Lánov
První písemný doklad o Lánově pochází z roku 1355, to je z doby vlády Karla IV. Ale to už obec, rozložená na "dlouhé nivě" podle bystřiny Malé Labe, má za sebou řadu desítek let života.
Hlavním způsobem obživy zdejšího obyvatelstva byl chov dobytka a obdělávání půdy. Tuto skutečnost nezpochybňují ani velmi časné zmínky o "železných horách nad Lánovem" a existence zdejších železných hamrů, využívajících horské vody k výrobě železa a jeho kování. Ve znaku obce, který můžeme spatřit na věži dolnolánovského kostela, se nachází kovář v boji s medvědem.
Kostel, společně se školou, byl duchovním centrem dlouho rozdělené obce, k níž patřily panské dvory - dolní a horní, náležící vrchlabskému panství v "lánovských horách" a čtyři samostatné celky - Lánov Horní, Prostřední, Dolní a také ještě po určitou dobu Malý.
17. století je ve znamení pozvolného rozvoje domácké textilní výroby. Předení a tkaní proniká do většiny lánovských chalup. Nejdramatičtěji vyznívá období vrcholící před koncem 18. století. Míjejí neúrodné roky 1771 a 1772 s epidemiemi a masovým vymíráním chudiny. Lánovští se svými rychtáři hrají důležitou roli v selském povstání roku 1775 při obsazení vrchlabského zámku. Do krajiny přichází i "bramborová válka", kdy se údolí Lánova stává roku 1778 válčištěm mezi Rakušany a Prusy Fridricha II. Vrch Špička se stává dělostřeleckým stanovištěm.
V manufakturním období se rozvíjí v Horním i Prostředním Lánově papírenská výroba a selské cihelny. Tyto činnosti zmizely beze stopy. Jiná záležitost ovšem je těžba vápence a jeho zpracování na pálené vápno v polních vápenkách. Tato činnost byla značně intenzivní už v době Marie Terezie a Josefa II., čímž se Lánov a Černý Důl svorně podílely na výstavbě pevnosti Josefov. Těžba se dodnes zachovala a soustředila na využívání ložiska dolomitu v Horním Lánově.
Vpád průmyslové revoluce do kraje v 19. století upřednostnil textilní výrobu a údolí se zaplnilo továrnami. I tato činnost postupně zaniká. Další léta přinášejí nové způsoby obživy - vznikají drobné řemeslnické dílny, řada lidí nachází své uplatnění při lesních pracích, v zemědělství i ve službách - turistika se rozšiřuje i v našem okolí. Poslední doba poskytuje zaměstnání občanům v průmyslu sousedního Vrchlabí.