Okolí a příroda Fulnek
Jerlochovické stěny
Součástí dominanty města Fulneku je pískovcové těleso, které lemuje severní stěny a úpatí údolního svahu Husího potoka a směrem k západu vyúsťuje do dnes již opuštěné pískovny, kde je možné tyto horniny studovat. Vycházejí v ní pískovce a jílovité pískovce, které se usadily asi před 15 miliony let v okrajové části mělkého moře, které zaplavilo staré údolí vybíhající z poslední, nejmladší karpatské předhlubně, spodnobadenského příkopu. Pískovce Jerlochovických stěn jsou dnes jedinou, dobře zachovanou přístupnou ukázkou těchto uloženin na celém Ostravsku.
Stará údolí, která jsou v různé míře vyplněna spodnobadenskými uloženinami, podobně jako ve Fulneku, nalézáme při západní straně oderské části Moravské brány na více místech. Velká část z nich patří z krajinářského hlediska k významným lokalitám. V okolí Bílovce jsou to Staroveské údolí, údolí potoka Trnávky a další.
Stříbrné jezírko
Oderské vrchy jsou známé především těžbou břidlic a galenitu, která na tomto období probíhala ještě v minulém století. Pohořský kopec, jehož geologický podklad tvoří flyšovité vrstvy s převahou břidlic, byl rovněž bohatý na výskyt galenitové rudy. Takto zde postupně vznikly tři dobývací prostory, z nichž nejzajímavější a nejkrásnější je bývalá těžní jáma nedaleko Jestřábí. Přibližně od poloviny 17. století je tento galenitový důl opuštěný a postupně zatopený. Takto vzniklo unikátní jezírko bohaté na vodní a bahenní rostlinstvo a četné druhy obojživelníků.
Zámecký park ve Fulneku
Na mírně zvlněném terénu Zámeckého vrchu je přírodně-krajinářský park, který je součástí širšího zámeckého areálu. Založen byl Václavem Bruntálským z Vrbna ještě v průběhu třicetileté války. Původně menší raně barokní okrasný sad byl v 18. století rozšířen na okrasnou zahradu s fontánami ve stylu francouzských parků. Na přelomu 18. a 19. století v něm byly postaveny drobné klasicistní zahradní stavby. Charakter anglického přírodně -krajinářského parku získal v průběhu 19. století.
Nejvýznamnější dřeviny: jedle ojínělá, jinan dvoulaločný, liliovník tulipánokvětý, líska turecká, katalpa obecná, jerlín japonský. Park volně navazuje na lesoparkovou úpravu ostatních ploch Zámeckého vrchu