Okolí a příroda Pardubice
Uvnitř zámeckých hradeb v oáze klidu přímo v centru města Pardubice žije 50 druhů chráněných živočichů, zejména zpěvného ptactva. Koncem dubna se ze zámeckých valů ozývá noční zpěv slavíků.
Na 1 400 druhů rostlin bylo nalezeno v katastru města při aktualizaci botanického průzkumu, který se uskutečnil před několika lety. V tomto ohledu se Pardubice řadí na přední příčky mezi všemi městy v republice.
Skupina starých metasekvojí roste v arboretu na pardubickém sídlišti Dukla. Kromě nich je zde k vidění dalších 120 druhů domácích a cizokrajných dřevin včetně vzácného korkovníku sachalinského.
Také se v Pardubicích se nachází mnoho parků a památných stromů. Mezi nejvýznamnější parky Pardubic patří Tyršovy sady a nebo také park Na Špici, vymezený soutokem řek Labe a Chrudimka, který byl v roce 2014 opraven.
Památné stromy v Pardubicích
– Památné jerlíny japonské na Wernerově nábřeží
– Památné duby u budovy Telecomu– Památné duby u sídliště Závodu míru– Památné duby u ČEZ Arény
Chráněná území v okolí Pardubic
V bezprostředním okolí Pardubic se nachází několik chráněných území V prvé řadě se jedná o přírodní památku Nemošická stráň, kde je předmětem ochrany terasa dolního toku Chrudimky porostlá dubohabřinou. Území je významným nalezištěm paleontologickým, zoologickým a zejména botanickým. V širším okolí Pardubic stojí za zmínku nejvýznamnější lokalita, a tou je národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka. Předmětem ochrany jsou rybniční společenstva, vlhké louky a rákosiny se vzácnou flórou a faunou.
Písníky u Mělic
Překrásné písníky s čistou vodou, písečnými plážemi a okolní zelení zlákají ke koupání každoročně tisíce obyvatel z Pardubic i okolí a poskytují přírodní osvěžení a zábavu v horkých letních dnech. Na větším z mělických písníků se nachází škola vodního lyžování, a to pro začátečníky i profesionály.
Opatovický kanál
Opatovický kanál, který byl postaven na pokyn Viléma z Pernštejna a byl dokončen roku 1513, je významnou stavebně-technickou památkou. Kanál sloužil především k napájení rybníků, k pohonu mlýnů, několika pil, v 18. století poháněl papírnu v Semíně a potom v Opatovicích, ve 20. století u mlýnů několik vodních elektráren. Umělý tok tohoto nadregionálního biokoridoru zcela zapadá do polabské krajiny. Ve střední části tvoří četné meandry, břehy jsou lemovány vzrostlými duby. Jeho délka je 32,6 km. Podél kanálu vedou tři cyklotrasy.
Nejnavštěvovanější parky v Pardubicích – Tyršovy sady a Park Na Špici
Tyršovy sady
Rozkládají se v bývalých mokřinách a už víc než osm desetiletí dýchají na záda hradbám zdejšího zámku – Tyršovy sady, největší pardubický park, který se od podzimu pyšní také svou znovu získanou krásou.
Jejich dominantou je centrální promenáda, na níž najdete odpočinkovou, částečně zastřešenou zónu s dřevěnými lavičkami a lehátky. V noci je celý tento prostor, stejně jako přilehlé zámecké hradby, příjemně osvětlený lampami zabudovanými v zemi. Přímo z promenády se můžete kochat krásou celého parku či jako rodiče sledovat své malé ratolesti, jak dovádějí na přilehlém dětském hřišti. Příjemně odpočívat lze i na některé z instalovaných houpacích sítí. Nově upravené parkové cesty, které lákají nejen milence k romantickým procházkám, lemují – vedle množství původních i nových stromů – také vysázené trvalky. Na toho, kdo dává přednost pikniku v přírodě, pak volají zdejší rozlehlé travnaté louky, kterým dělají přírodní slunečníky vzrostlé listnáče i jehličnany.
Galerie Café je oblíbenou zastávkou mnoha lidí, která k posezení u kávy či čaje, díky úžasnému výhledu na moderní více než jedenáctihektarový revitalizovaný park a zámecké valy, přímo vybízí.
Podzámecký biotop, k němuž vede kromě cest i několik stylových lávek, ještě musí dokončit sama příroda. Protože je to, včetně uměle vytvořeného vodního prvku s břehovou vegetací, čistě přírodní prostředí, kde již lidská ruka nebude výrazně zasahovat, povedou nyní v daném prostoru mezi sebou pomyslný boj samy rostliny a dřeviny.
Toužíte-li se projít dál z Tyršových sadů, máte možnost vystoupat po širokých žulových schodech, nebo po bezbariérovém nájezdu na Sukovu třídu a odtud dojít na nedalekou nově opravenou třídu Míru. Pokud ale chcete zůstat v přírodě, vydejte se na opačnou stranu parku. Za zdymadlem najdete na nábřeží mlatovou cestu, která vás dovede k dřevěné lávce přes Chrudimku. A právě na soutoku Chrudimky s Labem se vedle opravené loděnice nachází další nedávno revitalizovaný prostor – park Na Špici.
Park Na Špici
Ten se díky své nápaditě řešené obnově stal dokonce Stavbou roku Pardubického kraje 2015! Jeho asfaltové cesty využívají cyklisté i bruslaři ke svým projížďkám, zdejší venkovní tělocvičny lákají ke zpevňování těla a hřiště s mnoha atrakcemi jsou tu stále v obležení rodin s malými dětmi. Kmeny stromů tu často využívají i tzv. slacklinisté, tedy ti, kterým učarovala chůze po speciálním laně. Ozdobou parku je pak originálně řešená budova se zázemím, klubovnou, terasou a grilem, který si lze pronajmout dokonce na několik hodin i k soukromým akcím či rodinným oslavám.
Pokud vaše kroky povedou z parku Na Špici po nábřeží Chrudimky dál proti proudu, octnete se po několika stovkách metrů v Bubeníkových sadech a následně i v parku pod nemocnicí, které patří, stejně jako park Na Špici, do takzvaného Náhrdelníku Chrudimky.
Že je pro Pardubice zeleň důležitá, dokazuje i revitalizace Lesoparku Dukla. Původně velmi zanedbaný prostor na jižní straně města, kam se z centra dostanete hromadnou dopravou zhruba za deset minut, má zbrusu nový háv. Vedle zmodernizovaných cest se obnovený lesopark pyšní nově především dvěma unikátními osvětlenými běžeckými trasami o celkové délce 1 500 m. Na stožárech areálového osvětlení si navíc díky nástřiku kilometrovníků můžete při běhu či nordic walkingu, tedy dynamického chůzi s holemi, lehce spočítat, jakou vzdálenost jste zdolali. Pro ty, kteří upřednostňují jiný druh pohybu, vybudovalo město v lesoparku dvě outdoorové tělocvičny i hřiště na míčové sporty. K odpočinku tu nechybí ani venkovní sezení pro veřejnost i děti přilehlých mateřských a základních škol.
Pardubice nejsou jen městem perníku nebo sportu, ale jsou plné zelených ploch, kde se dá příjemně procházet, odpočívat i sportovat.