Památky a zajímavosti Hradec nad Moravicí
Nejkrásnější, nejzajímavější a určitě nejznámnější památkou v Hradci nad Moravicí je státní zámek.
Původně královský přemyslovský hrad byl opakovaně přestavěn renesančně, barokně i empírově. Červený zámek byl přistaven ve stylu středověkého hradu, který sloužil jako konírna a hospodářské zázemí. Zámek má dvě části, starší tzv. Bílý zámek, ve kterém si lze prohlédnout nádherně zařízené pokoje a přístavbu novogotické části tzv. Červeného zámku spolu se vstupní branou a Bílou věží z 19. století. Červený zámek je účelově využíván pro restaurace, koncertní sál aj. V létě je příjemná procházka v anglickém parku. Státní zámek v Hradci nad Moravicí byl v dubnu 2001 prohlášen národní kulturní památkou.
Zajímavostí je, že v zámku pobývali např. L. van Beethoven, W. A. Mozart, F. Liszt, N. Paganini, J. Mánes. Proto se na zámku každoročně pořádá festival vážné hudby Beethovenův Hradec, a také plno dalších kulturních akcí.
Rozhledna Šance
Rozhledna je dílem architekta Miroslava Slívy. Je to zastřešená dřevěná stavba o čtyřech základních modulech na kamenných pilířích. Otevření rozhledny se konalo u příležitosti 60. výročí ukončení II. světové války - osvobození obce Jakubčovice, dne 29. dubna roku 2005. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 522 m a z jejího ochozu je nádherný výhled na Opavsko, Jeseníky a Beskydy.
Národní dům
Vyvrcholením několikaletého úsilí českého lidu proti hospodářské a společenské nadvládě německé menšiny v Hradci a Podolí byla na jaře roku 1908 zahájena stavba spolkového domu. Měl sál pro ochotnická divadelní představení a české slavnosti, restauraci, dva obchůdky, protože pět místních hostinců a prodejen náleželo tehdy německým majitelům. Národní dům se stal střediskem českého kulturního a společenského života.
Po 1. světové válce byla budova přestavěna do současné podoby a stala se sídlem úřadovny Kampeličky, kina a restaurace. Až do německé okupace sloužil sál pro divadelní představení hradeckých ochotníků, koncerty, vzpomínkové oslavy a tělovýchovná vystoupení Sokola a DTJ. V posledních dnech 2. světové války byl Národní dům silně poškozen, po opravách začal opět sloužit společenskému životu Hradce.
V současné době zde sídlí městská knihovna a kino, je zde pobočka České pojišťovny, slouží pro potřeby ochotnického divadla a hradeckých hudebních skupin, pořádají se kulturní vystoupení. Do budovy se rovněž vrátila restaurace.
Dalšími památkami v Hradci nad Moravicí jsou:
- Kostel sv. Petra a Pavla na Městečku
- Kaplička v Pivovarské ulici
- Weisshuhnova papírna
- Městské opevnění
- tzv. Slezská kalvárie - Křížová cesta na kopci Kalvárie
- Kostel sv. Jakuba na hřbitově
- Dělostřelecké opevnění tzv. Šance na kopcích Hanuše a Kalvárie
- Kaple sv. Jana Nepomuckého na Podolí