Památky a zajímavosti Polička
K nejvýznamnějším památkám města Polička patří rodná světnička významného hudebního skladatele Bohuslava Martinů nacházející se ve věži kostela sv. Jakuba. Skladatelův otec zde vykonával funkci pověžného a ve věžní světničce bydlela jeho rodina. Skromný pokojík vyhlíží dnes v hlavních rysech tak, jako v letech Bohuslavova dětství. Vystoupejte 192 schodů do věže a odměnou bude nejen magické místo se světničkou vybavenou původním nábytkem rodiny Martinů, ale i krásný výhled na město Poličku a jeho okolí.
Mezi další poličská nej patří mohutné kamenné hradby s 19 baštami, které v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města a patří mezi nejzachovalejší hradební opevnění ve střední Evropě.
V samém centru města se nachází Palackého náměstí s barokní radnicí, Mariánským morovým sloupem a barokními kašnami, to vše je zařazeno na Seznam národních kulturních památek ČR. Morový sloup je 22 m vysoký a dle vyjádření znalců, patří k nejkrásnějším v Čechách.
Krásné jsou gotické domy v jádru města Polička (jejich přestavbu z dřevěných na kamenné ve 14. století dokládají gotické valené klenby ve sklepech, v některých případech i dvouúrovňových). Domy byly přestavěny po požáru v roce 1540 renesančně, v 18. století barokně a po dalším požáru v roce 1845 klasicistně – do tohoto období spadá vznik velkého souboru vyřezávaných klasicistních domovních vrat a dveří. Nejstarším a zároveň nejpozoruhodnějším dokladem kamenné domovní zástavby je zadní komora domu čp. 59 (Optika na Palackého náměstí) se zachovanou křížovou klenbou, jejíž žebra se ve vrcholu klenby stýkají ve dvou terčových svornících; architektonické detaily zařazují klenbu do doby okolo roku 1390. K dalším zajímavým domům patří dům čp. 4 (v ulici Masarykově) s klasicistním dvoulodním mázhausem a dům čp. 41 (v ulici Riegrově) s nejlépe zachovanou klasicistní fasádou.
Dominantou města Polička je renesanční kostel sv. Michala, který vystavěl před rokem 1580 Ambrož Vlach, a jehož krov je naprosto unikátní (vystavěný na dvě stolice) a nemá obdobu v celé ČR. Hlavní oltář byl zhotoven okolo roku 1770, kazatelna s reliéfy Mojžíše a desek s desaterem pochází z roku 1777. Před jižním vchodem je náhrobek hudebního skladatele Bohuslava Martinů. V roce 1978 zde byla na vlastní přání (po úmrtí ve Francii) pochována manželka Charlotte Martinů. Na základě její poslední vůle došlo ke komplikovanému vyjednávání o převozu ostatků B. Martinů ze Švýcarska do Poličky roku 1979. V roce 1984 byl pořízen nový žulový horizontální náhrobek od Milana Knoblocha, zajímavý symbolickým odkazem na Otvírání studánek a „skrytým“ motivem kříže. Od hrobu je přímý pohled na věž kostela sv. Jakuba, kde se ve světnici pověžného B. Martinů narodil.
Město Polička vlastní již více než 100 let nedaleký hrad Svojanov. Hrad Svojanov leží v krásné krajině hlubokých lesů a je dnes jediným hradem u nás, kde se mísí gotika s empírem.