Současnost obce Zlín
Město Tomáše Bati, město obuvi nebo také město zeleně, město sportu – tak by se dal stručně nazvat Zlín, centrum Východní Moravy a sídlo Zlínského kraje.
Zlín je ale především slavný díky meziválečné funkcionalistické architektuře. Stačí vzpomenout zdejší mrakodrap, Dům umění nebo Velké kino. Zlín se může pochlubit bohatým kulturním životem. Působí tu několik muzeí, divadlo, filharmonie nebo krajská galerie, konají se tady mezinárodní festivaly a řada dalších kulturních, společenských i sportovních akcí, jako je dětský filmový festival nebo přehlídka mladých koncertních umělců Talentinum.
Ve Zlíně sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy s několika stálými expozicemi (Pamětní síň Františka Bartoše, národopisce z Mladcové, stálá expozice S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly, a expozice Zlínské filmové studio od reklamy k tvorbě pro děti). Další expozice muzea jsou umístěny na malenovickém hradě. Rozsáhlá sbírka historické a exotické obuvi sestaveného firmou Baťa ve 30. letech 20. století je umístěna v Obuvnickém muzeu, které patří k nejstarším obuvnickým muzeím na světě. Ojedinělé je také muzeum historických vozidel firmy Samohýl. Počátek sbírky, která má přes 100 exponátů je datován v období let 1956–1960. Nachází se zde unikátní kolekce automobilů Laurin a Klement a firmy Škoda. Největší česká soukromá sbírka historických vozidel se může pochlubit četnými raritami, jako je například jediný zachovaný vůz Benz Parcifal z roku 1902.
Profesionální divadelní scéna byla ve Zlíně založena už v roce 1946. Zpočátku sídlila v budově Malé scény na Štefánikově ulici. Moderní divadelní budova byla postavena v centru Zlína v roce 1967 a až do roku 1990 nesla název Divadlo pracujících. Městské divadlo Zlín je v současnosti považováno za jedno z nejkvalitnějších regionálních činoherních divadel v ČR. Zlínské divadlo pořádá tradičně na začátku května mezinárodní divadelní festival Setkání - Stretnutie.
Z galerií patří k nejvýznamnějším Krajská galerie výtvarného umění, která sídlí v Domě umění, a zaměřuje se na české umění 19. a 20. století, problematiku meziválečného Zlína, jeho architekturu a urbanismus.
V Domě umění má své sídlo také Filharmonie Bohuslava Martinů, osmdesátičlenný orchestr patřící mezi přední české symfonické orchestry. Posluchačům předkládá abonentní koncerty symfonické, komorní a varhanní hudby a výchovné koncerty. Každoroční událostí jsou přehlídky mladých koncertních umělců Talentinum a Zlínské hudební jaro.
V roce 2003 zahájil ve Zlíně svoji činnost nový kulturní institut pod názvem Alternativa. Alternativa sídlí v budově Kolektivního domu v centru města a nabízí prostor o rozměrech 270 m2 ke kulturním, vzdělávacím i společenským aktivitám. Možnosti využití objektu jsou velmi široké, ať už je to výstavní činnost, módní přehlídky, vystoupení divadel malých forem, komorní akce, hudební produkce, literární a autorské večery, či filmové kluby.
Ve Zlíně se pravidelně konají také akce s folklorní tematikou - Festival dechových a folklorních souborů nebo Zlínské besedování.
Kulturní zajímavostí města jsou zlínské filmové ateliéry, proslavené v 60. letech animovanými a trikovými filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové.
ZAJÍMAVOSTI MĚSTA ZLÍN:
Víte, že Zlín je univerzitní město? Že odtud pochází řada slavných sportovců a že tady najdete mimo jiné i největší soukromou sbírku historických vozidel u nás?
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se s 8,5 tisíci studenty řadí ke středně velkým univerzitám v České republice. Někdejší Fakulta technologická existovala od roku 1969 jako součást VUT v Brně a vychovala stovky odborníků především pro gumárenský a plastikářský průmysl. Univerzita je pojmenována po podnikateli Tomáši Baťovi (1876–1932), zakladateli obuvnické továrny ve Zlíně, který se proslavil po celém světě.
Město proslavily atletické legendy, čtyřnásobný olympijský vítěz Emil Zátopek a manželka Dana, rovněž zlatá medailistka. Další vynikající závodníci odešli do jiných klubů, jako např. koulařka Helena Fibingerová, oštěpařka Nikola Tomečková nebo desetibojař Tomáš Dvořák.
Mezi nejnavštěvovanější cíle patří celoročně přístupný zámek Lešná se zoologickou zahradou. Lákavá je také návštěva hvězdárny v Lesní čtvrti.
SPORT VE ZLÍNĚ:
Ve městě se nachází fotbalový stadion Letná, Zimní stadion Luďka Čajky, PSG Arena, atletický stadion, městská hala, krytý bazén, koupaliště, turistické a cykloturistické stezky a další menší sportoviště. V zimním období je v provozu lyžařská sjezdovka v centru města. Ve Zlíně a okolí se každoročně jezdí motoristický závod Barum Rallye.
Mezi významné sportovní kluby patří:
FC Tescoma Zlín - fotbalový klub
PSG Zlín - hokejový klub
VSC Fatra Zlín - volejbalový klub
SKB Proton Zlín - basketbalový klub
HC Zlín - házenkářský klub
RC Zlín - ragbyový klub
SKOB Zlín - klub Orientačního běhu
TJ SOKOL Zlín - vzpěračský klub
KULTURA ZLÍN:
Nejdůležitější kulturní akce, které se ve Zlíně konají:
- Velikonoční jarmark na náměstí Míru (dle termínu Velikonoc)
- Den Země (duben)
- Neznámá země (duben)
- Zlín Design Week (duben)
- Květinový jarmark na náměstí Míru (duben)
- Oslavy 1. máje (květen)
- Setkání Stretnutie (květen)
- Finále Czechtalent (květen)
- Noc kostelů (květen)
- Muzejní noc (květen nebo červen)
- Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež (květen – červen)
- Zlínské besedování (srpen, jednou za dva roky)
- FEDO (srpen, 1x za dva roky, střídá se se Zlínským besedováním)
- Kejklířský jarmark na náměstí Míru (září)
- Den Zlínského kraje (říjen)
- Harmonia Moraviae (říjen)
- Mezinárodní festival outdoorových filmů (listopad) - připomenutí ročníku 2016
- Adventní čas a Vánoční jarmark na náměstí Míru (prosinec)