Historie obce Růžďka
Růžďka patří mezi starší vsi bývalého vsetínského panství. Spolu s Růžďkou se poprvé roku 1504 dozvídáme i o existenci například Jablůnky, Ratiboře, Jasenky a Hovězí. Tyto vsi spolu s nejstaršími sídly panství - Vsetínem (1308), Rokytnicí, Lhotou, Liptálem a Pržnem (1372) tvoří základní kostru středověkého osídlení Vsetínska.
Růžďka vznikla v době, kdy poslední osídlenou vsí směrem k horám bylo Hovězí na Vsetínsku a Vigantice na Rožnovsku. Tehdy neexistovala Malá a Valašská Bystřice, Bečvy, Hutisko ani Halenkov a Nový Hrozenkov. Když roku 1714 zakládal meziříčský pán Karel Jindřich ze Žerotína jednu z nejmladších vsí oblasti Karlovice, existovala Růžďka již minimálně 200 let. Prvním písemným dokladem o existenci obce je zápis v zemských deskách ze dne 8. ledna 1504.
Růžďka byla až do zániku feudalismu součástí vsetínského panství a roku 1516 byla jeho největší osadou. Obyvatelé obce byli převážně luteránského vyznání a za třicetileté války se účastnili valašských povstání.
V roce 1772 byla v obci postavena škola.
Obec byla převážně zemědělská, ve druhé polovině 19. století se začala rozšiřovat domácí výroba (např. košíkářské zboží, kapesní nože apod.).
Jméno obce je svým tvarem jedinečné z více důvodů. Zatímco Lhot, Újezdů, Ústí a Bystřic nalezneme v českých zemích hodně, Růžďka je jediná. Název obce je složitý, procházel i určitým vývojem - Rúščka (1504), Ruozdczka (1505), Rúščka (1517), Rouška (1538), Raustka (1627) a tak by se dalo ve výčtu pokračovat. Původ názvu nelze jednoznačně stanovit. Může být odvozen od staročeského osobního jména Rozžďa, které vzniklo od slovesa róžděti tj. splétati v růžice nebo od slova roždie - roští. Je též možné, že název obce pochází od divoce rostoucích planých růží.