Památky a zajímavosti Veselí nad Moravou
Ve Veselí nad Moravou se nachází řada kulturních, technických a přírodních památek.
Zámek stojí na místě středověkého hradu, několikrát těžce poškozen, zejména za třicetileté války. Stavební vývoj ukončen v polovině 19. století za významného přispění vídeňského architekta Františka Schleppse. Hodnotné bylo i vnitřní vybavení, zejména knihovna, sbírka zbraní a obrazárna. Silně poškozen v dubnu 1945 při přechodu fronty. Znovu obnoven po válce.
Zámecký park má klasicistní dispozici z první poloviny 19. století, půdorys se několikrát měnil, zachována řada dřevin a soustava rybníků.
Správní budova zámku je obytný dům postavený kolem roku 1800. Dnes sídlo Městské galerie v Zámeckém parku.
Poklona sv. Pelegrína je barokní stavba z 1. poloviny 18. století.
Poklona sv. Františka poklona s reliéfní plastikou sv. Františka Xaverského, znázorňující smrt světce - barokní práce z 18. století.
Pomník generála Laudona v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou je dílem Ondřeje Schweigela (1735–1812) z roku 1789.
Hudební pavilon Orchestra z první poloviny devatenáctého století, součást výzdoby parku z 1. poloviny 19. století.
Socha sv. Jana Nepomuckého u zámku hodnotná barokní sochařská práce z poloviny 18. století.
Kostel Svatých Andělů strážných a klášter servitů - se stavbou bylo započato v roce 1717 tehdejšími držiteli veselského panství manžely Želeckými. První servité byli do kláštera uvedeni 31. srpna 1732. Kostel byl vysvěcen 25. října 1739, práce na něm ukončeny v roce 1764. Po zrušení kláštera 4. listopadu 1784 Josefem II. se stává kostel postupně hlavním veselským kostelem. V roce 1858 prohlášen kostelem farním. V hrobce pod kostelem jsou pohřbeni členové servitského řádu i zakladatelé kostela a kláštera a příslušníci rodu Chorinských.
Kostel Panny Marie je nejstarší kostel na území města. Původně zasvěcen sv. Bartoloměji. Podle dochovaných románsko-gotických prvků na vnější části kostela je jeho vznik datován do konce l. poloviny 13. stol., kdy se v jeho okolí rozkládala původní veselská osada. První písemná zmínka pochází z roku 1373. Po výstavbě nového kostela ve městě (1733–1741 ) a jeho prohlášení za kostel farní, sloužil především jako pohřební kaple. Z iniciativy tehdejšího faráře Leopolda Ignáce Thomy byl v roce 1740 opraven a obnoven, později po požáru v roce 1768 znovu obnoven v roce 1783. Hřbitov umístěný v jeho okolí byl zrušen v roce 1834.
Kostel sv. Bartoloměje je barokní stavba, postavená v letech 1733–1741, na místě tří měšťanských domů. Byl vysvěcen 8. září 1741 a stal se novým veselským farním kostelem. Sochy sv. Františka z Pauly a sv. Jana Nepomuckého - dal je zhotovit ve Vídni u akademického sochaře Fr. Breitenmauera František Kajetán Chorinský. Daroval je v roce 1821 měšťanům, aby je postavili na první zděný most přes Moravu který městská obec dala postavit v letech 1817–1818.
Zvonice - Zarazice je lidová stavba z počátku 19. století. Zajímavá je její ornamentální výzdoba provedená do omítky.
Kaple Sv. Ducha - Milokošť - po povodních v roce 1997 se Spolek pro obnovu Milokoště rozhodl postavit kapli. Základní kámen byl položen 5. června 1998. Kaple byla vysvěcena arcibiskupem Mons. Janem Graubnerem 10. června 2000 na slavnost Seslání Ducha Svatého a je zasvěcena Duchu Svatému.
Židovský hřbitov s náhrobky, založen v r. 1784. Hřbitov je nepřístupný, obklopený soukromými zahradami. Nachází se v těsné blízkosti chrámu sv. Andělů a budovy městského úřadu.
Židovská synagoga je veřejnosti přístupná jen příležitostně, nyní je modlitebnou církve Adventistů sedmého dne.
Vodní elektrárna byla vybudována přestavbou mlýnů, kterou provedl hrabě Bedřich Chorinský. Areál elektrárny tvoří dvě budovy s vodními turbinami typu Francis. První turbosoustrojí bylo vyrobeno v roce 1914 rakouskou firmou Voith a jeho výkon je 120 kW. Zajímavostí je převodové kolo, jež má 720 dřevěných zubů. Druhé turbosoustrojí pochází z roku 1927 a jeho výrobcem je Českomoravská Kolben a.s. Soustrojí má výkon 160 kW. Obě jsou v původním stavu a jsou plně funkční.K bývalé budově mlýna se váže i počátek výroby elektřiny ve Veselí. Dne 30. prosince 1901 se na náměstí rozzářily první čtyři žárovky napájené ze zdroje umístěného ve mlýně.
Jsou zde také různé sochy, pomníky, křížky a další památky.