Památky a zajímavosti Častolovice
Dominantou obce je renesanční zámek s přilehlým zámeckým parkem. Další významnou památkou je např. kostel sv. Víta a kaple sv. Máří Magdaleny.
Zámek
V roce 1694 získal panství Adolf Vratislav ze Šternberka a v držení tohoto rodu zůstal zámek dodnes, s výjimkou doby zestátnění po druhé světové válce. Rozsáhlá přestavba renesančního zámku byla provedena v letech 1858-1874 Jaroslavem ze Šternberka, který ho nechal přebudovat ve stylu tudorské gotiky a zámek tak získal podobu anglického gotického sídla. Na panské části byly zřízeny mohutné rizality, nároží byla opatřena věžemi s cimbuřím.
Druhá přestavba ze začátku 20.století měla sídlu vrátit opět renesanční podobu. Nejdříve se přistoupilo ke zvýšení hospodářské části o jedno patro a po roce 1910 dostal zámek dnešní renesanční vzhled vídeňským architektem Humbertem Walcherem z Moltheimu. Průčelí zámku je rozděleno novorenesanční, v patře osmibokou věží s bránou.
Dodnes zachované unikátní prostory Rytířského sálu, jídelny, tzv. Tobiášky, i Kuřáckého a Tapetového pokoje dokládají závažnou renesanční etapu zámku. I další zpřístupněné interiéry s bohatými sbírkami ukazují na význam zdejšího sídla a jeho majitelů v minulosti.
U zámku se rozkládá anglický park s oborou, který má svůj původ v 19.století na místě tehdejší zahrady a rybníka.
Současnou majitelkou častolovického zámku je Diana Phipps Sternberková, patřící k uznávaným bytovým architektům, což je patrné i při prohlídce interiérů, působících velice útulným dojmem.
Kostel
Dominanta městečka, viditelná v nejbližším širokém okolí. Původní gotický kostel připomínaný r. 1356 byl za hraběte Františka Filipa Šternberka zbořen. V památku zůstala cínová křtitelnice s českým nápisem - tato křtitelnice udělána jest do městečka Častolovic za kněze Jana Hradeckého od Jana Bassti konváře v městě Hradci 1571. Ze starého kostela se rovněž dochovala krypta se třemi sklepy - hrobky Půticů, Oppersdorfů a na straně levé u vchodu do dnešní stavby náhrobní kámen Fridricha z Oppersdorfu.
Nový barokní kostel sv. Víta je dílem hradeckého stavitele Františka Kermera, slavnostně vysvěcený 24.9.1775. Při opravě filiálního kostela Častolovic v Ličně se našlo 12 cínových rakví s pozůstatky pánů Dobřenských z Dobřenic. Jejich prodejem byly získány prostředky na stavbu varhan od J.Španěla z Rokytnice v Orl.h. Hlavní oltář byl přestavěn do dnešní podoby v letech 1812-16 za Františka Josefa Šternberka.
Se stavbou kostela byla postavena na protějším svahu fara spojená pěší dřevěnou a od r.1915 železobetonovou lávkou. Hodiny na hlavní věži měří čas od 80.let 19.století přičiněním faráře A.Potěhníka a řídícího učitele G.Laška
Kaple sv. Máří Magdalény
Pozdně gotickou kapli nechala vystavět r. 1580 zbožná paní Magdalena z Donína, manželka Fridricha z Oppersdorfu. Do nynější podoby byla upravena r. 1832. Kaple se nachází na místním hřbitově.
Špýchar
Cestou od Solnice po pravé straně stojí původní špýchar, který byl postaven z nařízení císařovny Marie Terezie o shromažďování a odvádění obilí jako pomoci při neúrodě. Sem po žních rolníci odváděli poměrnou část úrody. Tato dávka byla zapsána ve zvláštní knize, aby si rolník tento díl mohl v době potřeby znovu vypůjčit. Potřebné finanční prostředky se získaly vkladem všech účastníků. Do r. 1880 byl společným majetkem, záznamní knihy vedl volený místní občan. Po odvolání nařízení budovu koupili Šternberkové, kteří ji roku 1919 darovali sportovnímu klubu na úpravu sokolovny. Za špýcharem je rozlehlá sokolská zahrada.
Radnice
Obec určila za radnici budovu hostince, kterou koupila po r. 1660 od Oppersdorfů. V přízemí byl hostinec a byt obecního drába, v poschodí byla velká síň taneční a kanceláře. V letech 1739 a pak 1806 byla přestavěna, v roce 1857-8 byla na radnici postavena věž s hodinami, která společně s dalšími šesti rolnickými živnostmi vyhořela. Při výstavbě nových stavení obec část pozemku vykoupila a zřídila prostorné náměstí. Nově opravená radnice měla v prvním patře záložní a spořitelní spolek, místnosti úřední, dole v přízemí obýval dvě místnosti obecní strážník a pravá strana k náměstí byla pronajata pošmistrovi, vlevo byl pronajatý krám pekaře. Na dvoře stávala kůlna pro obecní stříkačku. Klíče od ní měl v opatrování vrátný zámku, koňské spřežení při ohni zapůjčovala panská správa. V r.1924 byla upravena největší místnost na zasedací síň se skříněmi veřejné knihovny. Roku 1935 byla zadána staviteli Václavu Procházkovi generální oprava a radnice s malými změnami dostala dnešní podobu.
Stará školní budova
Stará škola se nachází v těsném sousedství bývalého pivovaru. Roku 1822 nechal školu z kamene postavit hrabě František Josef Šterberk, aby se nemuselo vyučovat v různých staveních. Svému poslání sloužila budova až do r.1908, kdy byla dokončena stavba nové školní budovy.
Bývalý pivovar
Svoji tradici v městečku mělo vaření piva, jež se prodávalo výhradně v panském domě a později i v ostatních hostincích v Častolovicích. Pivovar pocházel pravděpodobně z období vlády rodu Oppersdorfů, býval s pánví měděnou, káděmi, hvozdem, humnem, sladovnou, spilkou, sklepy a obydlím pro sládka. Sláva pivovaru byla ukončena r.1949 a později byl objekt používán jako skladiště.
Vodní náhon
Blízko městyse Častolovice odbočuje z říčky Bělé vodní náhon. Toto dílo - technická památka pocházející pravděpodobně již ze 14.století, sloužilo k napájení soustavy okolních rybníků, mlýnů, pil a valch. Vodní náhon je 17 km dlouhý a ústí do Dědiny u Třebechovic pod Orebem.