Současnost obce Velké Karlovice
Z občanské vybavenosti se v současnosti v obci Velké Karlovice nachází pošta, kino, muzeum, galerie, veřejná knihovna, kulturní zařízení, mateřská škola, základní škola a celá řada ubytovacích zařízení, služeb, prodejen a pohostinství.
Ke sportu v obci slouží koupaliště, tělocvičny, víceúčelových hřišť, dětské hřiště a v zimě několik lyžařských středisek.
Velké Karlovice jsou označovány za obec umělců, lidových umělců a řemeslníků. Z lidové slovesnosti čerpali mnozí spisovatelé. V údolí Podťaté zhotovují otec a syn Stoklasovi vyhlášené štípané holubičky, v Jezerné působí řezbář Ladislav Borák, hudební nástroje vyrábí pan Kašpařík a výrobou krpců, opasků a perleťových kotulí se zabývá pan Mužík.
Do kulturního života obce přispívá pěvecký ženský sbor navazující na tradici lidového pěveckého umění. Zvláštností repertoáru jsou helekačky a hečené písně zpívané s otevřenými hlasivkami. Původ písní sahá do 18. století.
Mezi největší kulturní akce ve Velkých Karlovicích patří kromě výstav v Karlovském muzeu také Kosení luk na Soláni v červnu, Setkání řezbářů v srpnu a nově také vánoční jarmark s výstavou. Stálá expozice Karlovského muzea je věnována historii obce, salašnictví, lidové řemeslné výrobě. K vidění je zařízená kuchyně, karlovský kroj a karlovský betlém od J. Kacerleho. Součástí je ucelený soubor prací lidových řezbářů M. Žitníka, J. Petřeka a F. Gajdy. Expozici také tvoří výrobky dvou zaniklých skláren a stálá galerie čtyř malířů ze Soláně – A. Schneiderky, K. Hofmana, J. Kobzáně a F. Podešvy.
Muzeum Velké Karlovice
Karlovské muzeum se nachází v historickém středu Velkých Karlovic. Ve dvou budovách památkově chráněného objektu bývalého kupeckého domu z počátku 19. století lze shlédnout expozice, které poskytují charakteristický obraz života lidí v tomto rázovitém koutu Valašska. Jádrem národopisné sbírky je doma vyráběné zemědělské a salašsnické nářadí, postupy zpracování vlny, lnu a výroby ovčího sýru.