Okolí a příroda Odry
Odry náleží do turistické oblasti Poodří-Moravské Kravařsko a jsou sídelním místem Mikroregionu Odersko. Cestovní ruch podporuje už přes deset let městské informační centrum, které nabízí nejen služby pro turisty, ale i pro místní občany.
Odersko se může pochlubit krásnými přírodními scenériemi. Pro svá půvabná přírodní zákoutí byla tato část Nízkého Jeseníku vyhlášena přírodním parkem Oderské vrchy. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stávají houbařským rájem. Soustavou oderských rybníků vede naučná stezka Stříbrný chodník, která návštěvníka seznámí s bohatou faunou a flórou.
Mezi další přírodní památky patří pramen řeky Odry.
Dále je to Stříbrné jezírko, které vzniklo v bývalém galenitovém dole. V okolí jezírka se rozprostírají mokřadní louky. Je to také název naučné stezky.
Přírodní památku Vrásový soubor u Klokočůvku tvoří přirozeně odkrytá skála. V oblasti přírodní památky můžeme vidět typickou vrásovou strukturu kulmských hornin, které se nachází v oblasti Nízkého Jeseníku. Hornina je tvořena drobami, siltovci a jílovitými břidlicemi.
Přírodní památku Na Čermence najdeme západně od osady Kaménka, v oblasti lesa a je součástí přírodního parku Oderské vrchy. Tato oblast byla vyhlášena přírodní památkou Na Čermence v roce 1990. Přírodní památka je tvořena několika ohraničenými lokalitami obnovujících se květnatých bučin s řadou různých druhů bylin. V oblasti se uhnízdilo několik vzácných druhů ptáků. Na území přírodní památky můžeme pozorovat ohrožené druhy denních motýlů. V dutinách buků mají hnízda holub doupňák a datel černý.
Malebné údolí Oderské kotliny, v níž město leží, je obklopeno lesnatými svahy Nízkého Jeseníku a otevírá se na jihovýchod Moravské brány, kde vedla stará obchodní a válečná cesta od řeky Moravy údolím Odry do Polska - tzv. Jantarová cesta.