Památky a zajímavosti Spálov
Významné kulturní památky obce jsou kostel sv. Jakuba Většího, s původním gotickým kněžištěm a cínovou křtitelnicí z roku 1619, kamenný kříž z roku 1650, kaplička sv. Jana Křtitele, socha sv. Jana Nepomuckého, socha panny Marie Růžencové a pomník Selských rebelů. Výraznou dominantou je spálovský zámek (původně tvrz), přilehlý park s kamennou zdí.
Zajímavostí je také poutní místo Panny Marie ve Skále, na kterém došlo podle lidové pověsti na konci třicetileté války k zázračnému uzdravení na smrt vysíleného vojáka, dále Balerův větrný mlýn holandského typu z roku 1929, který je nejmenší v Čechách, a zrekonstruovaný zámecký park.
Se Spálovem je spjato několik významných osobností, například Eduard Scheich, autor školní kroniky a Pamětí o Spálově, Emilian Řezáč, vynikající učitel s vlasteneckými cítěním, Vilibald Ševčík, který se přičinil o zřízení záloženského a spořitelního spolku ve Spálově a usiloval o založení měšťanské školy a Sokola, František Maršálek, autor obsáhlého spisu Paměti městyse Spálova, František Šustek, učitel, kulturní a osvětový pracovník, vlastivědný badatel, vynikající muzikant, redaktor vlastivědných zpravodajů Oderské hory, Vítkovsko a Oderské vrchy či Antonín Brňák, který se věnoval historické vlastivědě a genealogii vesnických rodů na Spálovsku.