Současnost obce Štítina
V obci se nachází obecní úřad, česká pošta, základní a mateřská škola a zdravotní středisko. Do obce je zaveden vodovod a plynofikace.
Štítina poskytuje zajímavé pracovní příležitosti v několika dřevozpracujících firmách, v kamenosochařství a zpracování nerostů, výkupu kovového odpadu (jedním z největších v oblasti), v likérce. Ke skladovým účelům jsou využívány rozsáhlé prostory na zdejším vlakovém nádraží. Rovněž zemědělská produkce je výrazná.
Obec Štítina byla oceněna Modrou stuhou za společenský život v soutěži Vesnice roku 2002 v Programu obnovy venkova.
Hlavní zásluhu na udržování tradic, kulturním, společenském a sportovním dění v obci mají především spolky. V obci Štítina v současné době aktivně pracuje celkem 14 zájmových spolků:
* TJ Tatran - kopaná, odbíjená, kondiční cvičení žen
* SDH - Sbor dobrovolných hasičů
* folklorní soubor Bejatka
* dětský folklórní soubor Malá Bejatka
* CŠM - Cech Štítinských Mládenců
* divadelní ochotnický spolek ŠAMU
* skauti
* Klub žen
* Klub důchodců
* SSM - Spolek skvělých mužů
* Český svaz chovatelů
* Český svaz zahrádkářů
* Myslivecké sdružení Halovec
* country taneční skupina Matador
Mezi významné osobnosti Štítiny patří František Zíka - předseda Agrární strany ve Slezsku, Josef Šrámek - právník a politik, slezský zemský prezident, Josef Vašica, PhDr., prof. - univerzitní profesor, slavista, Arnošt Lamprecht, PhDr., prof.- univerzitní profesor, bohemista a Ludmila Hořká, která byla spisovatelkou a významnou národopisnou pracovnicí. Její odkaz udržuje od roku 1971 národopisný soubor Bejatka.
Mezi nejvýznamnější patří Heliodor Píka - slavný český generál a politik, který se v Štítině narodil.