Okolí a příroda Červený Kostelec
Červený Kostelec leží v malebném východním podhůří Krkonoš uprostřed regionu Náchodsko-Trutnovsko. Území města se rozkládá v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor v nadmořské výšce cca 400 metrů a je přirozeným východiskem do jednoho z nejkrásnějších krajů České republiky, kraje kopců, lesů, říčních údolí, rybníků a širokých výhledů na hraniční horstva Krkonoše, Orlické hory, Stolové hory a Adršpach.
Vycházky v nejbližším okolí
Východním směrem, při státní silnici I/14, je rybník Čermák. Pro malou hloubku vody není však vhodný ke koupání. Nad rybníkem je les, jímž prochází zeleně značená turistická cesta směrem na Hronov. Na okraji lesíka je Památník končinské tragédie roku 1942. Kolem Burdychova stavení na Končinách (úkryt vysílačky Libuše v r. 1942) s deskou připomínající válečné události lze po místní komunikaci v polích dojít až k telefonnímu vysílači na vyhlídkové místo do celého kraje. Z Končin lze pokračovat směrem severním do Horního Kostelce a na Jestřebí hory, východním směrem vede turistická cesta do Hronova (Podle cesty pěchotní sruby z roku 1937 a 1938, které jsou součástí jednotné linie pohraničního opevnění.) a přes Zbečník do lesa Maternice s pověstnou Skalákovou studánkou či na bájný vrch Turov, směrem jižním po místních komunikacích a turistických cestách se lze vrátit k červenokosteleckým rybníkům Špinka a Brodský.
Nejoblíbenější vycházková místa se nacházejí na jih od Červeného Kostelce. Lesoparkem Občinou vedou vycházkové cesty (i silnice směr Zábrodí, Náchod) k rybníku Brodský. Autokempink Brodský nabízí příjemné možnosti využití volného času - koupání, stanování, ubytování v chatkách, vodnickou restauraci, dětské hřiště, půjčovnu loděk, letní páteční večery s country hudbou i soutěžně-zábavné akce pro děti. V blízkém sousedství je největší rybník Špinka, po jehož břehu vede turistická cesta do Náchoda a cyklotrasa z Červeného Kostelce směr Studnice, Česká Skalice. Kromě krásné přírodní scenérie a pozorování četných druhů vodních ptáků se v létě nabízí možnost koupání, stanování, občerstvení, oblíbené jsou turnaje v pétanque. Jihozápadním směrem od lesoparku Občina a romantického rybníčku Krčmařík vedou místní komunikace přes Skalku a Halašov do Olešnice (Olešnice je součástí Červeného Kostelce) a do příměstského lesa Žďár (sportovní střelnice), odkud lze pokračovat přes okrajové části města Stolín a Mstětín (lidová architektura) k řece Úpě, nebo kolem tenisových kurtů a fotbalového stadionu zpět do města.
Všechny vycházky západním směrem vedou k řece Úpě. Za jmenovanou vsí Stolín s lidovou architekturou a plastikami lze po turistické cestě procházet romantickým lesním údolím, příznačně nazvaným V potůčkách, až k Boušínské lávce přes řeku Úpu. Po obou březích Úpy vede do všech stran velké množství turistických cest a cyklotras se zajímavými místy vybízejícími k pokračování výletu. Za dobrého stavu vody je Úpa splavná pro sportovní a turistické lodě. I zeleně značená turistická trasa z Kostelce přes Dupačku vede k Náchodci a Šiškovně, dalším oblíbeným místům v údolí Úpy. Nejvíce cest, turistických tras i cyklotrasa Boženy Němcové vede k Devíti Křížům (vyhlídka na Červenokostelecko a Jestřebí hory, východisko kondičních běžeckých tras, hospoda), odkud lze pokračovat ke zřícenině hradu Vízmburku a do Havlovic (u bývalého mlýna deska připomíná rodiště pátera Regnera Havlovického, lidová architektura, plastika, smírčí kříž), tedy opět k Úpě. Od Devíti Křížů vedou značené cesty s panoramatickými výhledy do Rtyně v Podkrkonoší, do Batňovic, na Úpicko a do Havlovického Podhradí.
K vycházkám za krásnými výhledy láká na severu hradba Jestřebích hor s průměrnou nadmořskou výškou 600 metrů. Kolem červenokosteleckého hřbitova vedou nástupové cesty do této oblasti, možno využít i silnici přes Horní Kostelec směrem na Hronov nebo na Stárkov. Pěšáci i cykloturisté mají však při cestě krátce za městem malý Lánský les, z jehož okraje přehlédnou celé východní Krkonoše, a na hřeben Jestřebích hor vystoupí přes malebnou ves Bohdašín, místními obyvateli výstižně nazývanou Betlém. Odměnou za trochu potu při výstupu jsou výhledy do kraje. Z okraje lesa nad Bohdašínem přehlédnou celou červenokosteleckou kotlinu, výhled jim na východě uzavřou hřebeny Orlických hor, na jih přes přehradu Rozkoš, Hradecko, Pardubicko končí výhled siluetou Českomoravské vysočiny a Železných hor, červánky zapadajícího slunce mohou pozorovat nad Barchovinami, Hořičkami, Zvičinou a lesy Královédvorska. Tři sta metrů severněji, z pastvin nad obcí Chlívce, se otevírají nezapomenutelné pohledy na stolové hory Turov, Ostaš, Bor a Hejšovinu, do polského Kladska i obzor uzavírající vrcholky pohraničních Javořích hor s nejvyšším kopcem Náchodska, Ruprechtickým špičákem (880 m. n. m.).