Současnost obce Česká Metuje
Obec nemá viditelné centrum, tuto funkci podle územních podmínek přiměřeně plní prostor křižovatky, ve kterém se nachází kulturní dům s obecním úřadem, sálem a restaurací. V objektu je také místní knihovna, poblíž autobusová zastávka, parčík a telefonní budka. Klidové veřejné prostranství je v prostoru před poštou, prodejnou a mateřskou školou. Péče o veřejná prostranství, zeleň a stavby patří k prioritám obce. Zkvalitňování hmotného prostředí je doplňováno trvalou snahou o udržení dobrých mezilidských a sousedských vztahů, např. nabídkou aktivit, které obyvatele České Metuje přitáhnou a zaujmou, a vytvářením podmínek pro jejich provozování.
Územní plán obce byl dokončen v prosinci 1998. Zástupci obce se dohodli se zpracovateli programu obnovy na rozsahu 1. etapy, na řešení záměrů v nejbližších letech i dlouhodobějším výhledu. To se týká v neposlední řadě kulturního a společenského života.
Tak jako jinde i v Č. Metuji byl kulturní život spjat se školou založenou v roce 1875. Současná školní budova je z roku 1932, vyučování ale bylo zrušeno v roce 1976.
Mezi nejstarší spolky v obci patří Sbor dobrovolných hasičů působící v obci více než 110 let, velmi aktivní. Pořádá každoročně ples, zúčastňuje se hasičských soutěží, věnuje se požární prevenci a práci s mládeží. Předsedou sboru je František Kraus, velitelem Ivan Kraus a jednatelkou Zdena Pacholová.
Divadelní soubor v České Metuji začal pracovat v letech 1921 - 1926, k úplnému zákazu činnosti došlo v období 2. světové války, kdy byla obec obsazena v rámci tzv. Sudet. Skutečný rozkvět zaznamenal v letech 1951 - 1961, dále koncem 60. let a počátkem 70. let, kdy bylo sehráno několik pohádek, z nichž některé zaznamenaly úspěch na Šubrtově Dobrušce. Po delší odmlce obnovil divadelní soubor činnost v roce 1998 pod názvem Metujáček. Pracuje převážně s mládeží, jeho členové zpestřili např. dvakrát vernisáže kulturních akcí v Náchodě vystoupením zaměřeným na lidové obyčeje.
K největšímu rozmachu kulturního života v obci došlo po roce 1945. Byla obnovena činnost knihovny, založen výbor pro výstavbu kulturního domu, zahájena činnost Místní rady osvětové. Od roku 1946 byl vydáván Metujský zpravodaj přinášející informace nejen z obce, ale také z regionu Broumovska. Byl vydáván také u příležitosti Národních poutí, které se v Metuji konaly v letech 1946 - 1954. Finanční prostředky získané z poutí přispěly v letech 1948 - 1950 k výstavbě kulturního domu uvedeného do provozu 1. ledna 1951.
Do obce pravidelně dojíždělo Putovní kino Státního filmu Hradec Králové, od roku 1954 do konce 70. let provozoval v obci kino ZV ROH při n.p. Texlen, do roku 1989 Osvětová beseda. Poté bylo z provozních a technických důvodů nutné činnost kina zastavit.
Byla zrušena také činnost Osvětové besedy, v současné době je kulturní život řízen zastupitelstvem obce. Sbor pro občanské záležitosti při obecním úřadu vítá nové občánky, navštěvuje občany při významných výročích, organizuje setkání s důchodci, zajišťuje proslovy při posledním rozloučení.
Dříve byl garantem dětských maškarních plesů, vánočních besídek a dětských dnů Československý svaz žen, dnes jsou akce pro děti zajišťovány obecním úřadem ve spolupráci s místními organizacemi.
Tělocvičné jednotě Sokol se nejvíce dařilo v letech 1951 - 1970, později se rozpadla. Dnes se občané věnují sportu spíše individuálně, na hřišti, kluzišti a novém tenisovém kurtu.
Myslivecké sdružení Metuje je aktivní, spolupracuje na akcích pořádaných obcí, zve občany na příjemná posezení s občerstvením a mysliveckou kuchyní u své stodoly na Skalce, Myslivecké plesy jsou každoročně vyhlášenou společenskou akcí. Předsedou sdružení je Mvdr. Jiří Bischov.
V obci jsou i členové Červeného kříže a dárci krve, z nichž někteří obdrželi Jánského plaketu.
Bývalá organizace Svazarm, později Klub leteckých modelářů, vykonala mnoho smysluplné práce s mládeží. V posledních dvaceti letech se na území České Metuje konala celá řada soutěží RC2 včetně několika mistrovství ČR v této kategorii.
V letech 1989 a 2001 se v obci konala Setkání rodáků, z nichž mnozí potvrdili, že se Česká Metuje úspěšně rozvíjí, modernizuje a snaží se udržet krok se společenským vývojem. Zastupitelům obce jde o vytváření a udržení podmínek pro život na venkově, tedy ve fungující a úhledné obci.
100 metrů od hranic vesnice je vybudován robotický kravín s kapacitou až 400 kusů dobytka. Pro obsluhu za normálního provozu je potřeba maximálně dvou lidí.