Okolí a příroda Police nad Metují
Okolí města Police nad Metují je velmi krásné a bohaté na přírodní zajímavosti i národní přírodní rezervace.
Ostaš
Pískovcová stolová hora (700 m n. m.), přírodní rezervace o výměře 29,5 ha. Na vrcholu vyhlídková Frýdlatská skála s rozhledem na Jestřebí hory, Čáp, Adršpašsko-teplické skály, Krkonoše, Křížový vrch, javoří hory a Broumovské stěny. Ostaš tvoří dvě výškově dislokované kry. Vyšší kra, tzv. Horní labyrint, ovládá scenérii širokého okolí (Frýdlantská vyhlídka) a můžete zde nalézt jedinečné pískovcové útvary s rozličnými názvy (Čertovo auto, Zrádce, Cikánka (na tuto věž byl dne 18. 7. 1939 podniknut německými horolezci první horolezecký výstup na Ostaši), Výří brána a další. Spodní kra, tzv. Dolní labyrint, je v porovnání s vyšší krou o 100 m níže a nalézá se zde přírodní rezervace Kočičí skály.
Na Ostaši nalezneme dvě hlavní turistické trasy. Po modré je možné si projít necelé 4 km dlouhý okruh, na kterém se nachází největší zajímavosti a nejhezčí místa Horního labyrintu. Po zelené lze projít ostašský Dolní labyrint. Trasa vrcholí po 1,5 km u seskupení skal zvaném Kočičí skály. Stolová hora Ostaš je vzdálena jen necelé 4 km od centra Police nad Metují a lze se na ni vydat po zeleném turistickém značení.
Broumovské stěny
Národní přírodní rezervace. Pásmo zalesněných pískovcových skal mezi Broumovem a Policí nad Metují. Nejvyšším vrcholem je Božanovský Špičák (773 m n. m.). Hřeben je vyhledávaným výletním cílem pro zajímavé pískovcové útvary, rokle, strže a panoramatické výhledy. Tvarově výrazný hřeben Stěn odděluje dvě geologicky a tvarově různé krajiny: Broumovskou kotlinu a Polickou stupňovinu. Nesouměrný hřeben (kuesta) spadá v příkrém úhlu do Broumovské kotliny – odtud dostal název „Stěny", sklon hřebenu na Policko je mírný. Broumovské stěny jsou významným klimatickým a hydrologickým předělem: vody ze severní strany odtékají do Baltského moře a vodu z jižní strany odvodňuje Metuje a Labe do Severního moře.
Mezi hojně navštěvovaná místa Broumovských stěn řadíme např. Hvězdu v Broumovských stěnách, Kovářovu rokli, vyhlídku Supí koš, vrchol Koruna a Božanovský Špičák a Slavenské hřiby. Délka hřebene je zhruba 15 km a nachází se zde několik turistických tras o různé délce. Nejlepšími výchozími body do Broumovských stěn směrem od Police nad Metují jsou obec Hlavňov nebo obec Suchý Důl osada Slavný.
CHKO Broumovsko
Broumovsko patří k chráněným krajinným oblastem vrchovinného typu. Je to malebná krajina s ostrůvky divoké přírody. Krajina, pod kterou v hloubce Polické křídové pánve proudí nejčistší voda, je zabydlená a obhospodařovaná. Má bohatou historii – zdejší církevní i lidové stavby jsou v architektuře pojmem.
Broumovsko je známé především svými přírodními krásami. Nejcennější jsou dvě národní přírodní rezervace. Adršpašsko-teplické skály patří se svými 17 km2 k největším skalním městům ve střední Evropě. Spolu s Broumovskými stěnami jsou výjimečné svým reliéfem a klimatem, umožňujícím existenci ojedinělé květeny a zvířeny. Vrcholová část stolové hory Ostaš a mimořádně členitá Křížová cesta u Adršpachu byly vyhlášeny v roce 1956 přírodními rezervacemi. Borek a Kočičí skály jsou přírodní památky.
Stolové hory
Skalní města Stolových hor jsou pokračováním skalních oblastí Broumovského regionu a jsou velmi atraktivním přírodním komplexem. Stolové hory jsou jedinými svého druhu v Polsku. Rozkládají se na česko-polských hranicích, převážná část se však nachází na území Polska. Hlavní část národního parku tvoří Hejšovina, která s výškou 919 m n. m. je nejvyšším vrcholem, a Bludné skály. Nejvýše položený bod Stolových hor na českém území je Bor (918 m n. m.). V národním parku Stolové hory můžete vidět např. skalní hřiby, Slona, Peklo, Kvočnu, Muří nohu a Velblouda. Z české strany jsou Stolové hory přístupné směrem od Machova přes Bor, z polské strany přes obec Kudowa Zdroj směr Stolové hory nebo z obce Karlow. Z polské strany musíme počítat s výstupem do schodů, kterých je téměř 700.
Vstup do Bludných skal a do skalního města na Velké Hejšovině je zpoplatněn, v zimních měsících (v závislosti na počasí) jsou stezky uzavřené.