Památky a zajímavosti Slatina nad Úpou
Slatinská zvonice
Jednou z nejvýznamnějších a nejstarších dřevěných staveb naší obce je „Slatinská zvonice". Zvonici nechal roku 1682 vystavět kníže Piccolomini a dodnes je zachována ve své původní podobě. V současné době je zapsaná ve Státním seznamu kulturních památek a v obci je dominantou. Z tohoto důvodu byla zvolena jako jeden ze symbolů obecního znaku, o kterém se dočtete v podrobnostech. Součástí článku jsou i dostupné informace o historii a osudech zvonů.
Piccolominská kaplička
Kaplička umístěná u Slatinského mlýna (za mostem na Panské cestě směrem na Havlovice) byla vystavěna roku 1694 knížetem Vavřincem Piccolominim, jako poděkování za vyváznutí v nebezpečí života. Když totiž toho roku projížděl kočárem na poutní slavnost na Boušín, propadl se s ním most a kočár i s knížetem zůstal viset mezi trámy. Lidé z vesnice se k místu seběhli a všem pomohli, takže se nikomu nic nestalo. Ve výklenku kapličky byl umístěn obraz s vylíčením této události, který však byl v minulosti ukraden.
Kaplička byla v roce 2003 opravena a nový obraz do ní namaloval pan Stanislav Kulda z Náchoda. Náklady na celou rekonstrukci hradil mikroregion Svazek obcí 1866 s účastí Obcí Červená Hora a Slatina nad Úpou.
Boušínská lávka
Podle dostupných mapových podkladů nechal tuto lávku postavit majitel náchodského panství Vilém August Schaumburg - Lippé v roce 1876 pro lesní dělníky, kteří docházeli za prací z okolí Červeného Kostelce.
Mariánský sloup - Slatina nad Úpou
Opis pamětní knihy obce Slatina nad Úpou: „Roku 1829 byla postavena s povolením veleslavné hradecké konsistoře v dolním dílu Slatiny jedna statue pod titulem Početí blahoslavené Panny Marie s nákladem obce Slatiny a nějakým příspěvkem Václava Vlčka z čísla popisného 12, toho času handlíře pláten, která roku 1831, na den Narození Panny Marie od Františka Kernera, t.č. administrátora bohušínského vysvěcena byla".
Kostel Navštívení Panny Marie na Boušíně
Kostel na Boušíně byl založen ve 2. pol. XII. stol. Bohušem Bradatým, kastelánem Kladským, jak se domnívá první kronikář náchodska P. Josef Myslimír Ludvík. S určitostí víme, že již v polovině XIII. stol. byly farnosti na Boušíně, ve Rtyni a v Úpici. Podle knih konfirmačních, které nechal sepsat první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, tu byla v r. 1350 farnost s dřevěným kostelíkem a plebánem, který zde sídlil. Prvním plebánem tu byl Jetřich, příbuzný arcibiskupův a kolem r. 1375 byl tady farářem Albrecht ze Skalice - z rodu Pánů erbu zlatého třmene. Páni erbu zlatého třmene měli v držení zdejší kraj pokud paměť sahá, po Slavníkovcích.
• Tradiční lidová architektura dřevěných roubených stavení
• Kaplička u mostu do Červené Hory, tzv. Piccolominská (vystavěna roku 1694 knížetem Vavřincem Piccolominim jako poděkování místním lidem za pomoc, když se pod jeho kočárem propadl most a kočár i s knížetem zůstal viset mezi trámy, ve výklenku kapličky byl umístěn obraz s vylíčením této události, který však byl v minulosti ukraden, roku 2003 se kaplička dočkala opravy a nový obraz do ní namaloval Stanislav Kulda z Náchoda)
• Kříž „U záduše" na Končinách
• Kříž při cestě k Boušínu z roku 1824