Historie obce Bukovina u Přelouče
Obec vznikla při kupecké cestě, dnešní silnice, která měla název Císařská. Osada dostala název od bukových lesů, které se rozprostíraly na okolních svazích a protékal jimi potok zvaný mlýnský. První záznamy o založení Bukoviny pocházejí z roku 1400, kdy obec Bukovina náležela ke zboží panství hradu Lichnice, panství Lichtenburk. Toto panství bylo drženo pod panstvím Trčků z Lípy a patřily k němu vesnice od Heřmanova Městce po Ronov nad Doubravou až po Vápenný Podol.
V roce 1556 koupil Jiří z Gerštorfu, majitel panství choltického, od Viléma Trčky z Lípy vesnice Turkovice a Bukovinu s podáním kostelním v Turkovicích. Po jeho smrti zdědil tyto statky jeho vnuk Jindřich z Gerštorfu. Poté vesnice střídala často své majitele.
Nejstarší dochovaná kniha je kniha parcelní z roku 1838, která nám zachovala jména majitelů domů a rozdělení pozemků. V tehdejší době měla obec 27 domů a 146 obyvatel.
Může se říci, že v minulosti byla Bukovina obec pokroková, jako první z okolních obcí měla založený sbor dobrovolných hasičů, stalo se tak v roce 1895. Dobrovolně přistoupilo 20 členů, zakoupena byla stříkačka, výzbroj a výstroj. Od svého založení má sbor vedenou knihu jednacích protokolů, ve kterých se dočtete o všech činnostech sboru.
Během 1. světové války se poměry v obci zhoršily, nastala hrozná bída, byl nedostatek pracovních sil na polích. Nastaly rekvizice na obilí, brambory, seno; vše se sbíralo pro vojska. Vydávány byly potravinové lístky a roku 1918, kdy nesnáze dostoupily vrcholu, nadešel tolik oslavovaný konec války. Bohužel řada mladých mužů ve válce padla.
Roku 1930 se Bukovina osamostatňuje od obce Rašovy a obě obce začínají hospodařit samostatně. Od 30. let se začaly konat tzv. prkenice, zábavy v přírodě za bývalým mlýnem, hrála se divadla a koncerty.
Za 2. světové války, kdy byly taneční zábavy zakázány, se v hostinci hrálo mnoho divadelních her. Místní ochotníci hráli i národně náročné hry jako Paličova dcera nebo Maryša.
Jako první měla rozvedené elektrické osvětlení a později byla v plánu scelení pozemků. To zůstalo nedokončené zakládáním JZD. Největší budovatelskou činností prošla obec po roce 1971, kdy obec koupila mlýn, ve kterém brigádníci zřídili hostinec, prodejnu potravin, taneční sál, garáže, zasedací místnost, kancelář a za mlýnem vystavěli letní parket. Budovatelská činnost byla oceněna v roce 1975 prvním místem v soutěži malých obcí.
V oblasti kultury jsou od roku 1975 pořádány Sjezdy rodáků a přátel obce Bukoviny, v roce 2010 proběhl již 7. sjezd.