Okolí a příroda Nová Paka
Okolí je protkáno sítí turistických stezek, po kterých lze dojít do Staropackých hor, hlubokých lesů Sýkornice, nebo na zříceninu hradu Kumburk, odkud je krásný výhled do Podkrkonoší.
Nová Paka leží na rozhraní dvou významných turistických oblastí, a sice Českého ráje a Podkrkonoší. Pomyslnou hranici mezi těmito oblastmi bychom v jejím okolí mohli vést po linii Kozákovského hřbetu, který je zde charakterizován výraznými vyvýšeninami Kumburk, Bradlec a Tábor. Bezprostřední okolí Nové Paky však již má ryze podhorský charakter, je to území, jež bylo formováno v souvislosti s prvohorním variským vrásněním, při němž vznikaly Krkonoše. Koncem geologického období zvaného devon a počátkem následujícího permu se v této oblasti vymodelovala půvabná krajina oblých vyvýšenin, mnohonásobně rozbrázděná hlubokými údolími potoků. Zřetelněji z ní vystupují mohutné melafyrové žilné vyvřeliny, jež dominují území mezi Starou Pakou a Horkami a přecházejí ve vrchy studenecké. Z těchto melafyrových sopečných útvarů vyniká Poštmistrův kopec při západním okraji Nové Paky, ale především Staropacké hory, na něž na východě navazuje Levín, Kozinec a Čistecká hůra, útvary v krajině lehce rozpoznatelné pro svůj charakteristický tvar náhorních planin. Velmi zajímavým jevem je specifické složení půdy na Novopacku, které se projevuje typickou rudočervenou barvou, a proto bývá tato půda nazývána červinkou.
Novopacké vodopády
Součástí tohoto chráněného území jsou také tzv. novopacké vodopády. Pro návštěvníky neznalé místního okolí je třeba upozornit, že cesta k vodopádům uhýbá ze zelené turistické značky a má vlastní značení drobnými, snadno přehlédnutelnými dřevěnými šipkami, proto je třeba bedlivě sledovat značenou stezku, jež by se nám mohla záhy ztratit ve změti lesního porostu. Novopacké vodopády leží v místech, kde se na pravostranném přítoku řeky Zlatnice zařízl do permských hornin nehluboký kaňon, na jehož dně vznikly v hornině dvě hrany (lavice) tvořící vlastní vodopády. Horní lavice při okraji lesa je vysoká 4 metry a zhruba o 80 metrů níže v roklině se nachází větší z vodopádů, jehož výška dosahuje 8 metrů. Ovšem nepočítejme s ohromujícím zážitkem z vodní tříště padající ze skály, atraktivní podívanou poskytují tyto vodopády pouze v době tání či ve vlhkých ročních obdobích.