Památky a zajímavosti Přelouč
Nejvýznamnější architektonickou památkou města Přelouč je původně románský farní kostel sv. Jakuba, později barokně upravený. Spolu s budovami fary a staré lékárny, vystavěnými v dnešní dispozici po velkém požáru města v roce 1809, vytváří svérázné zákoutí při severní straně náměstí. Zde je také v dlažbě chodníku vyznačeno místo, kde dal v roce 1738 jezuita Koniáš pálit "kacířské" knihy.
Zajímavou barokní stavbou je hřbitovní kostelík Navštívení Panny Marie z roku 1684 na kopci na východ od města. Kostel tvoří dominantu městského hřbitova. Dvouvěžová sakrální stavba postavena v letech 1682–1684. V roce 1776 postaveny proti vchodu do kostela ambity. Kostel je vyzdoben malbami od J. Kramolína z let 1781–1782. V roce 1881 byly nízké střechy věží jehlanovitého tvaru nahrazeny cibulovitými báněmi.
Na západní straně náměstí od roku 1704 stojí vysoký morový sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého. Ze starších budov se jinak v centru města v důsledku rozsáhlé stavební činnosti ve druhé polovině 19. století mnoho nedochovalo. Pouze domy na jižní straně náměstí a v některých ulicích mají ve svých jádrech zbytky původního středověkého a renesančního zdiva.
Dominantou Přelouče se na přelomu 19.–20. století staly novorenesanční budovy na náměstí – základní škola (1880–1881) a budova Záložny (1899–1901), projektovaná významným českým architektem Rudolfem Kříženeckým.
Týž autor projektoval i novorenesanční Evangelický kostel, který byl postaven v roce 1904 na místě starší modlitebny. Ke shlédnutí jsou neobyčejně krásné fasádní fresky.
Přelouč se může pochlubit i řadou svých významných rodáků. Patří mezi ně například známý spisovatel František Flos, herec a dabér František Filipovský, herečka Jiřina Petrovická či malíři František Emler, Jindřich Mahelka a Miroslav Brotánek.
Janu Dítěti, dalšímu významnému občanu, město nechalo zřídit monumentální náhrobek na místním hřbitově a pomník s bustou v městském parku. Na Masarykově náměstí se na průčelí domu čp. 25 nachází pamětní deska advokáta, básníka a spisovatele JUDr. Ladislava Quise. Jedna z přeloučských ulic byla pojmenována po významném českém teologovi a politikovi Tůmovi Přeloučském, jenž žil v letech 1440–1517.