Památky a zajímavosti Martinov
K památkám se zde řadí obecní zvonice - kaplička, budova obecné školy a socha sv. Floriána...
Obecní zvonice - kaplička
Dřevěná zvonice uprostřed vsi byla s největší pravděpodobností postavena v první polovině 18. století (souzeno podle zvonu s letopočtem 1726).
Dvěstě let byla zvonice ve velmi zchátralém stavu. Obecní zastupitelstvo v roce 1930 rozhodlo, že se stará dřevěná zvonice nebude opravovat, že se zboří a postaví se nová zděná, na druhé straně okresní silnice procházející středem Martinova. Krátce po rozhodnutí obecního zastupitelstva proběhla ve vsi na její výstavbu sbírka. Od 144 dobrovolných dárců bylo vybráno 2 908 korun. Plány na výstavbu zvonice vypracoval a stavbu provedl stavitel Vojtěch Hrubý z Dolní Lhoty.
Zvonice je jednoduchá hranolová stavba s klasickou vápennou omítkou, v horní části přecházející v dřevěné obložení prostoru, kde je umístěn zvon. Zvonice byla postavena nákladem 17 707,4 korun. Uvnitř zvonice, na kvádrovém podstavci je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, která dříve stála ve dřevěné zvonici.
Po postavení objektu byl řešen problém, zda zvonice bude vysvěcena jako kaple, či nikoli. Dělníci ve vsi požadovali, aby objekt nebyl vysvěcen a byl opatřen bleskosvodem. Rolníci požadovali opak, aby objekt byl vnímán jako kaple. Došlo ke kompromisu. Na zvonici byl umístěn kříž a nebylo provedeno vysvěcení. Do čela zvonice byly umístěny pamětní desky věnované obětem z Martinova padlé v první světové válce.
Budova obecné školy
Škola byla postavena na počátku dvacátého století a slavnostně otevřena a zároveň vysvěcena v roce 1903. Nahradila tak starou obecnou školu postavenou v roce 1865, která stála uprostřed vsi, na levé straně silnice vedoucí do Plesné.
V roce 1974 skončilo v této budově vyučování a ustoupila tak modernější škole v Ostravě-Porubě na ulici Aleše Hrdličky.
Budova po opuštění dětí neosiřela, ale sloužila dále. V přízemí budovy byla mateřská škola, do které se přicházelo bočním vchodem ze dvora. První patro, ve kterém byly dvě učebny, se změnilo ve společenské centrum obce. Z učeben se za přispění Občanského výboru v Martinově, místní organizace SSM (Svaz socialistické mládeže) a Osvětové besedy, vytvořily dvě prostorné schůzovní a klubové místnosti. Jedna z učeben sloužila Občanskému výboru jako místnost, kde se konaly akce jim pořádané nebo pořádané jinou institucí v obci (schůze, přednášky, besedy a jiná společenská setkání). Druhá učebna sloužila jako klubovní místnost martinovské mládeži. Kromě toho v patře byla zřízena nevelká místnost místního rozhlasu, včetně aparatury.
Trvalo několik měsíců po ukončení vyučování v budově školy, než se provedlo vnitřními úpravami estetické ztvárnění interiéru obou místností, včetně vybavením potřebným nábytkem. Od té doby se většina společenských akcí, nevyžadující jeviště ze sálem, pořádala v těchto prostorách společenského střediska.
Obě místnosti byly občany využívány až do roku 1989. Mateřská škola byla v budově až do roku 1982, kdy se přestěhovala do nové Závodní mateřské školy Masokombinátu Martinov, postavenou v bezprostřední blízkosti bývalé obecné školy.
V roce 1990 prodělala budova, již bývalé obecné školy, určitou rekonstrukci a od roku 1991 slouží k podnikání firmě Martek-Elektronik
Socha sv. Floriána
Socha sv. Floriána zobrazuje římského vojáka, držícího v levé ruce korouhev a pravou rukou lijící z nádoby vodu na oheň, byla zhotovena z pískovce v roce 1764 sochařem Weismannem (letopočet na soše).
Socha je umístěna na kamenném podstavci v předzahrádce rodinného domu č. 3010 na Martinovské ulici v Ostravě-Martinově, v blízkosti křižovatky Martinovské ulice a ulice Na Pastvisko a v blízkosti martinovské hasičské zbrojnice.
Během druhé světové války byla socha ukryta ve stodole.
V roce 1995, u příležitosti vysvěcení kapličky a posvěcení obecních symbolů, byla provedena oprava podstavce a zastřešení sochy panem Milanem Plačkem a Vladimírem Klímkem z Hošťálkovic.