Památky a zajímavosti Proskovice
K církevním památkám patří filiální kostel, kamenný kříž s balustrádou, kaple Panny Marie a kaple sv. Floriána. K ostatním památkám patří Proskovický mlýn a pomník obětem I. a II. světové války.
Kaple zasvěcená svatému Floriánovi patronu Proskovic. Nachází se na křižovatce ul. U Zvonice a ul. Světlovská. 5. května 1737 posvětil starobělský farář Matouš Karel Seidel v této kapli sochu sv. Floriána, vystavenou k veřejnému uctívání.Kaple zde s největší pravděpodobností stála již v roce 1737, čemuž nasvědčuje skutečnost, že v roce 1916 zrekvírovali rakouští vojáci z proskovické kaple 17 Kg těžký zvonek z r. 1736.
Kaple Panny Marie stojící v poli blízko silnice do Světlova (Krmelín), na ul. dnes na ul. Jarkovská.
Kamenný kříž s balustrádou
Druhou nejstarší církevní památkou je kamenný kříž s balustrádou ze slezského pískovce s latinským nápisem z r. 1775, nacházející se na horním konci Proskovic, na ul. Světlovská, v blízkosti restaurace "U lesa". Kříž nechal postavit Jan Borovec.
Filiální kostel v Proskoivicích - postaven s přestávkami závislých na finančních možnostech Sboru pro postavení filiálního kostela a nepříznivých vnějších okolnostech. Pozemek na stavbu byl zakoupen v roce 1924, do okupace byly vykopány a zabetonovány základy a stavba pokračovala i ve válečných letech 1939-1945 navzdory přísným zákazům ostravského oberlandrátu. jak říká kronika " tenkrát nebylo udavačů. Občané bez rozdílu táhli za jeden provaz." Stavba byla dokončena na jaře roku 1946. Dne 28.9. roku 1946 vysvětil nový filiální kostel sv. Floriána v Proskovicích světící olomoucký biskup Stanislav Zela. Tak se uskutečnil dávný sen proskovických věřících , jejichž nadšení a obětavost oceňuje Kronika farnosti starobělského kostela následujícími slovy: "Proskovický kostel na kopečku stojí jako maják na skalním útesu moře. Co tu bylo fyzické námahy, finančních obětí a všelijakých překážek ze strany protivníků. Hlahol Proskovických zvonů, v nichž jsou skryta slova Kristova : Nebojte se, já s vámi jsem až do skonání světa, bude nadále promlouvati ke všem zdejším potomkům o jejich nadšených a obětavých předcích, kteří si tímto chrámem zasloužili čestnou a nehynoucí památku."
Proskovický mlýn
Byl postaven pravděpodobně v 1. polovině 17. století, v roce 1658 se o něm jedná jako o součásti svobodné proskovické rychty. V roce 1738 prodal držitel staroveského panství Rudolf Podstatský z Prusinovic proskovický mlýn Janu Dvorskému ze Staré Vsi pro jeho syna Václava za 250 zlatých a roční plat 120 zlatých.V roce 1903 koupil mlýn od rodiny Dvorských Antonín Sunek. Jeho úsilím byl sešlý a zanedbaný mlýn přestavěn a zmodernizován. V 50.letech se mlýn dostal do vlastnictví Pekáren a mlynáren Pardubice. V provozu byl ještě v 80. letech. V 50. až 80. letech v něm mlel pan Štěpán Hynek, který už předtím pracoval u mlynáře Sunka a ve mlýně odpracoval celkem 43 let. Nyní je proskovický mlýn opět v rukou soukromého majitele pana Sunka a probíhají zde rekonstrukční a opravné práce.
Pomník obětem I. a II. světové války
Byl slavnostně odhalen na památku padlým a umučeným proskovickým občanům a osvoboditelům 6. 5. 1951. Jedná se o velmi pěkné dílo - socha ze slezského pískovce na podstavci - od akad. sochaře R. Vávry. Pomník se nachází na křižovatce ulic Staroveská a Světlovská lemovaný parčíkem s okrasnou zelení.