Historie obce Vítkovice
Počátkem 14. století byly Vítkovice malou vesničkou, již vlastnili bratři Petr a Jan z Paskova (Paczkow). To dokládá první listinná zmínka o obci, a to ze dne 15. června 1357, kdy bratři potvrdili dědičnou rychtu svému bratranci Michalovi.
K rychtě patřilo 1,5 lánu polí a 18 ks dobytka, krčma, právo rybolovu a třetina z vybraných soudních pokut.
Vznik Vítkovic a původ jejich jména se různí. Některé teorie uvažují o souvislosti s údajnou kolonizační činností mocného rodu Vítkovců, jiné je spojují se šlechtickým rodem Vítků z Vikštejna, kteří se podíleli na kolonizaci držav olomouckých biskupů, jejichž lénem byla později oblast mezi řekou Odrou, Ostravicí a Beskydami.
Od roku 1437 už byly Vítkovice uváděny jako součást hukvaldského panství a jeho osudy sdílely až do roku 1848. Vesnička se nijak zvlášť nerozvíjela, v roce 1581 zde žilo kolem 100 obyvatel a ještě ve dvacátých letech 19. století měly Vítkovice 23 domů a necelých 200 obyvatel.
Pro vesničku se stal začátkem "nového" života rok 1828. Olomouckým arcibiskupem arcivévodou Rudolfem Habsburským (viz foto) bylo na základě doporučení vídeňského profesora F. X. Riepla rozhodnuto vystavět ve Vítkovicích první pudlovací pec k zušlechťování surového železa, první toho druhu v rakouské monarchii. Tato „Rudolfova huť „ byla později rozšiřována o další provozní zařízení. V roce 1836 a 1838 byly postaveny dvě první koksové vysoké pece,, byly získány rudné a uhelné doly. V roce 1843 získal huť Salomon Mayer, svobodný pán Rothschild. Za pomoci hutních odborníků evropského významu byl vybudován jeden z nejmodernějších železářských podniků v tehdejší Evropě.
A tak se z malé vesničky s několika dřevěnými domy stávala postupně rozrůstající se obec. V nových obytných domech nacházeli domov nejenom zaměstnanci hutí z okolních vesnic, ale z dalekého okolí, z Německa a Poláci z Haliče.
V roce 1891 bylo ve Vítkovicích započato s hloubením Jámy Louis, od roku 1885 se vyráběly kovové výrobky v továrně Dingo-Dienenthal, v roce 1886 byla založena Vítkovická cementárna Adolfa Suesse a spol. a vyrůstaly další menší závody. Z vesničky se stala tovární ves, která se rozsáhlou průmyslovou, bytovou a občanskou zástavbou měnila na průmyslové město. Dne 11. prosince 1908 pak byla vesnička Vítkovice na město i povýšena.