Okolí a příroda Meziměstí
Meziměstím protéká řeka Stěnava, jenž pramení a opět odtéká do Polska. Meziměstí je obklopeno téměř ze všech stran horami a lesy. Z levé strany to jsou Krkonoše, z pravé strany Orlické hory a na středu Javoří hory s Broumovskými stěnami.
Javoří hory
Nad vsí Ruprechtice se zdvihá zalesněný vrch - Ruprechtický Špičák. Svojí výškou 880 m n. m. je nejvyšším bodem oblasti, viditelný téměř ze všech vyhlídek kraje. Na jeho vrcholu je postavena železná rozhledna - poskytuje výhled do Broumovské kotliny, na táhlý hřeben Broumovských stěn, Hejšovinu (Szczeliniec), část Boru (Skalniak), Ostaš, Orlické hory, Turov, na masiv Teplicko-Adršpašských skal. Také ale na Vraní hory, Rýchory a Krkonoše. Na Javoří hory bezprostředně navazují polské Góry Kamennie a dále potom Góry Sowie. Po hřebenu Javořích hor prochází státní hranice s Polskem, kterou kopíruje turistická značka z Broumova přes Janovičky do Ruprechtic. Většinou zalesněné, k jihu příkře spadající pásmo Javořích hor, je přibližně 25km dlouhé. Dalšími vrcholy Javořích hor jsou Široký vrch, východním směrem potom výraznější kopce, jejichž rozsochy se sbíhají ke Stěnavě: Hraniční vrch, Jelení vrch, Jedlový vrch a Šišák. Téměř na hřebenu je rozložena rekreační osada Janovičky, s několika penziony a sjezdovými lyžařskými terény. Javoří hory chrání Broumovskou kotlinu ze severu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká Stěnava.
Národní přírodní rezervace Broumovské stěny
Z jihozápadu je Broumovská kotlina ohraničena skalnatým pásmem Broumovských stěn, které přes Machovské sedlo (620 m) pokračují dále v Polsku Hejšovinou (Szczeliniec Wlk. a Ml.) a Borem (Skalniak) - Národní park Góry Stolowe. Broumovské stěny - národní přírodní rezervace (638.08 ha, vyhl. r. 1956) kvádrových pískovců s převážně jehličnatými porosty, skalními bludišti a stržemi je známá především okolím Hvězdy, Supího hnízda a Kovářovy rokle. Zhruba 12km dlouhý hřeben Stěn, s příkrými skalními srázy, spadající do širokého údolí Stěnavy, skrývá však mnohem více kouzelných míst, k nimž sice nevedou bezprašné vozovky, ale stojí za to je vyhledat. Od turistické chaty na Hvězdě je pěkný rozhled: Walbrzyšské hory, Javoří hory, Soví hory, Meziměstí, Vižňov, Ruprechtice, Broumov, Křinice, Martínkovice, Janovičky, Rožmitál, Heřmánkovice,.... Ještě lepší možnost rozhledu nabízí Supí koš na červené značce vedoucí z Hvězdy na Slavný. Jihovýchodní část Broumovských Stěn je nejsnadněji přístupná z Machova - jedná se zejména o oblast Božanovského Špičáku (773 m, nejvyšší vrchol Broumovských stěn), Junáckou vyhlídku a Bludiště. Zajímavým útvarem je Koruna (769 m), odkud je také pěkný rozhled směrem do Polska. Celá oblast Stěn nabízí lezecké terény. Po úpatí Broumovských stěn prochází cyklistická stezka.
Chráněná krajinná oblast Broumovsko - 410 km2
Oblast CHKO byla vyhlášena vyhl. MŽP ČR č. 157/1991Sb.. Broumovsko patří mezi přírodovědně a krajinářsky velmi atraktivní oblasti málo dotčené lidskou činností. Les činí 39 %, trvalé travní porosty 18 %, orná půda 34 %, vodní plochy 2 % celkové rozlohy. Klimaticky náleží Broumovsko do dvou výrazně odlišných regionů oddělených především hřebenem Broumovských stěn. Místa s nejnižší nadm. výškou (Broumovská a Polická kotlina) patří do mírně teplé klimatické oblasti, zbývající část do oblasti chladné. Druhová rozmanitost rostlinstva je nadále závislá na existenci ohrožených stanovišť vzácných rostlinných společenstev. Vzácná květena se vyskytuje zejména v suťových lesích a na strmých svazích údolí a kuest (lilie zlatohlavá), v inverzních polohách v roklích skalních měst (mléčivec alpský), další je vázána na louky a mokřady (vstavače). V oblasti je v současné době doložen výskyt celkem 50 druhů savců. Nejzajímavější faunou je dnes ptactvo skalních oblastí (výr velký, krahujec obecný, čáp černý) i horská fauna chladných údolí. Díky nepřístupným terénům a množství vodních ploch a vodních toků zde nachází útočiště i vzácnější druhy zpěvného a vodního ptactva, dravých ptáků i většina druhů plazů a obojživelníků.