Památky a zajímavosti Kynšperk nad Ohří
Ústředním bodem tehdy neopevněného města byl kostel Panny Marie. Vznikl zřejmě společně s městem a jeho mariánské zasvěcení mohlo ovlivnit zdejší působení cisterciáckých mnichů z kláštera ve Waldsassen. Jeho klášterní kostel má totiž stejné patrocinium. Dodnes dochovaná fara z 1. poloviny 18. století vytváří malebný kontrapunkt vznosné chrámové stavbě. Roku 1878 byla přestavěna kynšperským stavitelem Kašparem Jägerem (1819-1897) v neogotickém slohu, budova však zůstala nadále v podstatě barokní. Z bývalé farní zahrady se stal městský park. U kostela se nachází kaple Olivetské hory a před farní budovou barokní socha Panny Marie Immaculaty z roku 1713.
Na severní straně kostela Nanebevzetí Panny Marie byla, při rekonstrukci v roce 2005, po demontáži oltáře Ukřižování nalezena malba oltářní architektury s postavami světců sv. Víta a sv. Diviše Pařížského a ústředním obrazem s biblickými výjevy. Dle zjištěných informací lze konstatovat, že ústřední motiv na oltářním obraze znázorňuje zázrak nebo přímluvu sv. Barbory.
Zámek Kamenný Dvůr je nově zrekonstruovaný pozdně barokní zámek v osadě Kamenný Dvůr v katastru města Kynšperk nad Ohří.
Jedná se o trojkřídlou patrovou stavbu postavenou koncem 18. století městem Kynšperk nad Ohří na místě zbořené tvrze. Ta patřila rodu Leuchtenberků, a je poprvé zmiňována ve 14. století. V zámeckých zahradách se nachází také malá kaple.
V době, kdy značně poškozený kynšperský hrad již neskýtal podmínky pro pobyt panstva, se Metternichové rozhodli vystavět ve městě nový vrchnostenský objekt, který by sloužil jim i správě jejich zdejšího panství. Barokní patrová stavba byla postaven jako městská radnice v roce 1586 jako renesanční stavba. Neznáme však její původní podobu. Současná podoba radnice pochází až z doby po přestavbě v raném baroku v druhé polovině 17. století. Dodnes na ní zachovaný metternišský erb vydává svědectví o jejích stavebnících. Dům však tehdy ještě nesloužil jako radnice, ale jako panské sídlo majitelů v Kynšperku. Proto se v dějinách užívá dvojí název pro tuto památku - městská radnice a panský dům.
Od roku 1836 se dům stal opět radnicí a tomuto účelu sloužil až do poloviny 20. století.
Město získalo finanční prostředky z Ministerstva pro místní rozvoj na opravu a rekonstrukci budovy čp. 1 na náměstí Míru, původně panského domu, tedy radnice, kde dlouhá léta byly kanceláře lesní společnosti a po roce 1990 i jisté soukromé firmy. Vzhledem k neutěšenému stavebnímu stavu byl několik let tento objekt neužívaný.
Slavnostní předání rekonstruovaného objektu Panský dům, čp.1 se konalo 28. dubna 2005.
Patrový hrázděný dům, který představuje poslední dochovaný příklad původní hrázděné zástavby města, byl postaven ve 2. polovině 18. století. Cenný je hrázděný štít i hrázděná konstrukce dvou třetin patra uliční fasády domu. Dům má hrázděný štít, vycházející z předloh chebských lidových hrázděných statků, ovšem s místní modifikací. Uliční fasáda domu čp. 60 má v patře několik hrázděných polí s motivem kombinace ondřejského kříže s routou, jež jsou typickým motivem chebského hrázdění.
Jelikož město Kynšperk nad Ohří leželo na opačné straně řeky Ohře něž železniční trať, vzrostla potřeba jejího řádného přemostění. Přímé spojení tímto směrem umožňovala stará dřevěná lávka, kterou ale často poškozovalo rozvodnění přicházející nejčastěji při jarních táních a jež navíc nedovolovala přepravu těžších nákladů. Až regulace Ohře pod městem umožnila nahradit v letech 1923 a 1924 staré dřevěné přemostění novou betonovou lávkou. Řeku překlenula skoro 130 m dlouhým chodníkem, který v úseku nad říční hladinou rámoval výrazný mostní oblouk.
Lávku na konci druhé světové války zničily německé vojenské jednotky a v roce 1950 povodeň. Po ní vystavěly místní komunální podniky na jejím místě lávku novou s krytou mostovkou.