Současnost obce Kynšperk nad Ohří
V posledních 10 letech došlo ve městě k řadě změn, zejména v oblasti struktury výroby a služeb. Některé činnosti, např. výroba nábytku, zcela zanikly, nově se rozeběhla výroba autodoplňků, výroba kabelových součástek a některé druhy textilního průmyslu. Vznikly nové, převážně menší rodinné obchody a řemeslnické dílny, rozšířily se také možnosti stravování a ubytování.
Část obyvatel i nadále za prací dojíždí. Výstavba se nijak výrazně nerozvíjela, značná část zástavby nese známky stáří, výjimkou jsou snad jen domy, které přešly privatizací do soukromých rukou, což také neplatí beze zbytku. Přesto se v současné době město Kynšperk nad Ohří stává stále atraktivnějším místem pro bydlení. Jeho poloha, na půli cestě mezi Sokolovem a Chebem, dopravní přístupnost železnicí i po silnici, příjemné a klidné prostředí na západním úbočí kopců, odtrhující jej jaksi od průmyslové části sokolovska, je pro bydlení ideální. Město vyvíjí řadu aktivit umožňující další rozvoj - z hlavních je nutno zmínit rozšíření plynových rozvodů a počínající rekonstrukce čistírny odpadních vod. Záměrem zastupitelů je také vytvořit podmínky pro novou bytovou výstavbu, zlepšit dopravní systém - včetně stavu komunikací i možnosti garážování a parkování, vytvořit podmínky pro rozvoj podnikání a zaměstnanosti. Neopominutelnými jsou též aktivity směřující ke zlepšení vzhledu města, včetně úprav jeho okrajových částí a snaha o opravu historicky cenných objektů.
Charakterem pak město uspokojí i kulturymilovné typy - je zde řada historicky zajímavých památek - Kostel Nanebevzetí Panny Marie, pozůstatky staré německé architektury - hrázděné domy - včetně někdejší městské brány, zámek v Kamenném Dvoře (v současné době se tento zámek rekonstruuje), morový sloup a kašna, - působí zde několik hudebních souborů, mažoretky, ochotnické divadlo, - aktivní je kulturní středisko, zajišťující provoz knihovny, kina, organizující výstavy, zábavy, zájezdy, dovážející vystoupení "přespolních" umělců, atd.
K občanské vybavenosti patří mateřské a základní školy, umělecká škola, Městské kulturní středisko a další.
Fungují zde dobrovolní hasiči, svaz rybářů, zahrádkářů, kynologové, mažoretky, myslivci, včelaři, skauti, Nadační fond pro opravu Kynšperkského kostela, Občanské sdružení - Kruh přátel turistiky, přírody a sportu a nebo také Oddíl vycházejícího slunce,
Římskokatolická farnost či Sdružení postižených civilními chorobami.
Sportovní vyžití je možné i na řadě sportovišť - tenisové a volejbalové kurty, fotbalové hřiště, sportovní hala, školní tělocvičny aj.